Ses Yalıtım Çeşitleri

Ses Yalıtım Çeşitleri

Ses Yalıtım Çeşitleri

Ses yalıtım çeşitleri ile sesin insan üzerindeki etkisinin azımsanmayacak kadar büyük olmadığını daha iyi anlamanız mümkündür. Ses, fiziksel titreşimler sonucunda hava yoluyla iletilerek ve çarptığı nesnelere göre hareket etmektedir. Sesin şiddeti arttıkça çıkardığı sorunlar da artmaktadır. Bunun için ise ses yalıtımı uygulanmaktadır. Birçok ses yalıtım çeşitleri mevcut olarak kullanılmaktadır.

Ses yalıtım çeşitleri birden çok bir şekilde bulunmaktadır. Ses yalıtımı birçok binada kullanılmakla beraber artık bu yapılarda temel malzeme olarak kullanılmaktadır. İşlevlerine ve çeşitlerine göre farklılık gösteren ses yalıtımları fabrikalarda, hastanelerde, okullarda, konutlarda ve iş yerlerin de seslerin zararları olduğu yerlerde ses yalıtımı yapılmaktadır. Eğlence yerlerinde, teknelerde, sinema salonlarında, konser alanlarında, konferans salonlarında, ses kayıt stüdyolarında, kalorifer dairelerinde, hidrofor yerlerinde ve birçok gürültülü ortamlarda önem arz etmektedir.

Ses yalıtım çeşitlerinden en çok kullanılan ise ses izolasyon malzemeleridir. Ev ve iş ortamlarında sıkça kullanılmakla beraber rahat bir ortam oluşturma açısından sıkça kullanılmaktadır. Bir diğer kullanılan malzeme ise yanmaz akustik süngerlerdir. Bu süngerler hem ses emici hem de ses yutucu olarak kullanılmaktadır. Açık gözenekli olup bu gözenekler ses tutumunu yapmaktadır. Aşırı derecede ki sesleri yalıtmasa da kaliteli bir yalıtım yapmaktadırlar. Bir diğer ses yalıtım çeşitleri arasında en çok kullanılan akustik kumaş kaplı panellerdir. Bu kumaşlar sayesinde sesleri soğurarak ve dekoratif tasarımı ile stüdyolarda ses yalıtımı olarak en çok tercih edilendir. Müzik odalarında, reji odasında, toplantı odalarında ve konferans salonlarında çokça tercih edilmektedir.

Ses yalıtım çeşitleri olarak 3 ana malzeme çeşidi vardır. Bunlar yapı yalıtımı, yalıtım camı üniteleri ve teknik yalıtımlar olarak ayrılmaktadır. Yapı yalıtımı duvar, döşeme ve çatılarda uygulanır. Buralarda ses yalıtımı malzemeleri ise delikli alçı panolar, delikli metaller, delikli ahşaplar, ahşap yünleri, yumuşak poliüretan esaslı köpükler ve keçeler gibi ürünler bulunmaktadır. Bir diğer çeşit ise yalıtım malzemeleri olup alanda akustik laminasyonlu camlar etkili olmaktadır. Son çeşit olarak ise teknik yalıtım olup bu alanda kullanılan ses yalıtım ürünleri ise camyünü, tasyünü, polietilen, poliüretan, kauçuk köpüğü, yaylar, askılar ve susturucular gibi malzemeler kullanarak sesleri kolayca yalıtabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım