ÇATI TERAS İZOLASYONU

ÇATI TERAS İZOLASYONU

ÇATI TERAS İZOLASYONU

Teras çatılar bazen üzeri kapatılarak bazen de açık bırakılarak kullanılmaktadır. Açık bırakıldığı zaman güneşin ve yağışların etkisine, kapalı olduğu zaman da yüke ve buzlanma etkisine maruz kalan bina kısımlarıdır. Bu sebeple nasıl kullanılırsa kullanılsın teras çatılarda iyi bir yalıtım uygulanması gerekir.

Çatı teras izolasyonu binayı ısı kaybı ve tahribattan korurlar. Binanın ömrünü uzatarak gereksiz masrafın önüne geçerler. Ayrıca su sızıntısını önleyerek binaların zarar görmesine ve rutubetlenmesine engel olurlar. Çatı teras izolasyonu yapılırken ısı kaybının önüne geçen, yüke dayanıklı, yangından etkilenmeyen ve su izolasyonu da sağlayan özelliklerde bir malzemenin kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Çatı teras izolasyonu bulunmayan yapılarda ciddi ısı ve binaların hasar görmesi sonucu değer kayıpları yaşanmaktadır. İhmal edilmesi halinde tamir masrafları ciddi yekünler tutmakta ve bina sahiplerine maddi külfetler yaratmaktadır. Bu sorunları yaşamamak için çatı teras izolasyonu uygulaması gecikmeden yapılmalı ve binalar korumaya alınmalıdır.

Çatı teras izolasyonu yapılırken en altta kalacak kısımdan başlamak üzere sırası ile;

  • Betonarme tabakası
  • Eğim uygulaması
  • Buhar dengeleyici ve kesici tabaka
  • Çatı teras yalıtım levhası
  • Su yalıtım tabakası
  • Ayırıcı keçe tabakası
  • Çakıl katman

Olarak uygulama yapılır.

Kapalı Otopark Üstü İzolasyon

Kapalı Otopark Üstü İzolasyon

Çatı teras izolasyonu yapılırken suyun buharlaşma durumu dikkate alınarak yoğuşma kontrolü yapılmalıdır. Su yalıtımının kusursuz olması için su yalıtım katmanının birleşme yerlerinin dikkatli bir şekilde yapıştırılması gereklidir. Su birikmesinin önüne geçmek ve su tahliyesini kolaylaştırmak için beton tabakanın üstüne uygun eğimde bir tabaka daha yapılması ve yeterli sayıda su gideri oluşturulması şarttır. Diğer katmanların da beklenen yalıtımı sağlayacak ve profesyonel bir şekilde uygulanması halinde çatı teras izolasyonu yıllarca kendisinden beklenen işlevi yerine getirmeye devam edecektir.

Çatı teras izolasyonu uygulamalarında en kaliteli malzemeyi en iyi işçilikle buluşturan firmamızın uygulamaları hakkında bilgi alabilirsiniz. Kusursuz ve sorunsuz çatılar yapmak bizim işimiz. Gelişen teknoloji ve çeşitlenen ürünleri yakından takip ederek hizmet olarak sunuyoruz. Yapmanız gereken tek şey beklentinizin ne olduğunu söylemek. Gerisi bizim işimiz.

TERAS SU YALITIM MALİYETİ

Teraslar yağışların etkisine en fazla maruz kalan alanlardır. Bu yüzden gerekli eğim ve iyi bir yalıtım yoksa bir süre sonra su sızıntıları sebebiyle altında bulunan binada rutubet görülmeye başlar. Su sızıntısı ve rutubet aynı zamanda ciddi ısı kayıplarına ve enerji harcamalarının artmasına sebep olur. Bazı binaların terasları çok büyük olduğu için teras su yalıtımı maliyeti daha fazladır. Ancak yalıtımın sonucunda sağlanan fayda göz önünde bulundurulduğunda aslında daha ekonomik olduğu görülür.                 Teras su yalıtım maliyeti konusunda tek ve net bir rakam belirtmek mümkün ve doğru değildir. Çünkü her terasın büyüklüğü, yağış alma durumu, bölgenin iklimi, terasın kullanılma amacı, binanın yapısı, mevcut veya ihtiyaç olan uygulamaların neler olduğu farklılık gösterir. Bu yüzden teras su yalıtım maliyeti konusunda net bir rakam vermek mümkün değildir.

Teras su yalıtımı yapılırken mevcut betonarme durum değerlendirilmelidir. Eğer terasın üzeri sadece beton ise öncelikle betondaki çatlakların özel doldurma malzemeleri ile kapatılması gerekir. Silikon içerikli ve esnek bu malzemeler, tüm çatlaklardan sızarak alanı doldurur ve bir daha suyun geçişine izin vermezler. Bu uygulamadan sonra yüzeye şap sürülür ve isteğe bağlı olarak serme veya püskürtme şeklinde kullanılan yalıtım malzemelerinden biri zeminle bütünleşecek ve hiç boşluk kalmayacak şekilde uygulanır. Eğer istenirse en üste güneş ışınlarının ve sıcak ve soğuk havanın girmesini engelleyen izolasyon boyası da sürülebilir.

Ancak terasta yer kaplaması olarak fayans veya karo taş gibi malzemeler varsa, ya bu malzemeler sökülerek beton zeminden itibaren tamamen yeniden yalıtım yapılır veya kaplama sökülmeden sürülerek uygulanan yalıtım malzemeleri ile zemin korumaya alınır.

Teras su yalıtımı yaptırılacaksa köklü bir uygulama tavsiye edilir. Ancak sorun yaşanmayan bir terasta önlem amaçlı daha pratik çözümler de tercih edilebilir.

Seçenek ve ürün fazlalığı sebebiyle teras su yalıtımı maliyeti konusunda net bir rakam vermek mümkün değildir. Bu yüzden teras yalıtımı yaptırmak istiyorsanız firmamızın ücretsiz keşif hizmetinden yararlanarak, terasınıza özel geliştireceğimiz tekliflerimizden birini seçip ekonomik ve kaliteli şekilde teras su yalıtımı yaptırabilirsiniz.

TERAS SU İZOLASYONU NASIL YAPILMALI ?

TERAS SU İZOLASYONU

Teras su izolasyonu yapılırken mevcut su giderlerinin de dikkate alınması gerekir. Eğer zeminde yeterince eğim yoksa veya giderlerde hasar, tıkanma gibi sorunlar varsa projelendirmenin buna göre yapılması gereklidir. Teraslara düşen yağmur sularının bir kısmı eğim ve tahliye sorunları yüzünden teras yüzeyinde kalarak zemine su sızmasına neden olur. Ancak zemindeki çatlaklar veya inşaat hataları yüzünden de su sızıntıları ortaya çıkabilir. Hangi sebeple olursa olsun tam bir teras su izolasyonu gerçekleştirebilmek için tüm detayların titizlikle ele alınması gerekir.               Teras su izolasyonu, teras olarak kullanılan alanlar ve teras çatılardaki su sorunlarının ortadan kalkmasını sağlar. Suyun zararlı etkilerinin teras zeminine ve oradan da binaya geçmesini önlemek için yalıtım uygulamaları yapılması istenmeyen sonuçları engeller.

Teras zemininde bulunan döşeme malzemesinin birleşim yerleri arasındaki derzlerin yıpranması da su sızıntılarının sebeplerindendir. Ancak derzlerin zaman içinde su sızıntısı yapması normaldir. Bu yüzden tam bir yalıtım amaçlanıyorsa tüm kaplama malzemesinin sökülerek terasın beton zemininde bazı yalıtım işlemleri yapıldıktan sonra yeniden döşenmesi en doğrusu olacaktır.

Zemindeki kaplama malzemesi söküldükten sonra betona su yalıtımı sağlayacak bazı kimyasal uygulamalar yapılır. Bunun üzerine kaplama malzemesinin zeminle bütünleşmesini sağlayacak ve tam su sızdırmazlık özelliği olan özel bir beton karışımı uygulanır. Kaplama malzemesi ise bu betonun üzerine döşenir. Bundan sonra yapılması gereken ileri düzeyde su geçirmezlik özelliği bulunan derz dolgu malzemeleri ile kaplamaların birleşim yerlerini doldurmaktır. Bunun için özel olarak üretilmiş, tam sızdırmazlık sağlayan, silikon içerikli malzemeler de kullanılabilir.

Eğer bu kadar detaylı bir işlem yapılması istenmiyorsa mevcut kaplama malzemesinin aralarındaki derzlerin çıkarılarak yerine su sızdırmazlık konusunda uzun yıllar garantili ürünlerin uygulanması gerekir. Bundan sonra yüzeye şeffaf özellikte bir yalıtım malzemesi sürülerek kuruması beklenir. Bu tür bir işlem de uzun yıllar terasınızın su yalıtımını sağlamaya elverişlidir.

Hangi şekilde yapılırsa yapılsın teras su izolasyonu usta kişiler tarafından uygulanmalıdır. Çünkü yapılacak küçük bir hata tüm işlemi etkisiz hale getirebilir. Her işte olduğu gibi teras su izolasyonunu da işin uzmanına bırakmak en doğrusudur.

TERAS İZOLASYONU

Teras izolasyonu, bölgenin yağış ve güneş durumuna göre değerlendirilmelidir. Eğer yağışın çok görüldüğü ve yazın çok sıcak olan bir bölgede bulunuyorsa hem su sızıntıları hem de güneşin zararlı etkilerinden koruma sağlayacak bir yalıtım uygulanması gerekir. Su sızıntıları rutubete, dolayısı ile ısınmak için daha fazla enerji harcanmasına sebep olur. Diğer yandan izolasyonu yapılmamış bir terasın altında bulunan binada ısı kayıpları yüksek seviyededir. Bu da özellikle kış aylarında artan enerji harcamalarına sebep olur. Bu yüzden terasların iyi yalıtılması ve hem terasın hem de binanın zarar görmesinin engellenmesi gerekir.          Teras izolasyonu, binaların üzerinde bulunan ve çeşitli amaçlarla kullanılan terasların dış dünyanın olumsuz koşullarından korunması amacıyla yalıtımının sağlanmasıdır.Teraslar evlerin belli bir kısmında veya binaların en üstünde bulunan, üzeri kapalı olmayan ve bu sebeple balkonlardan farklı bina elemanlarıdır. Üzerinin açık olması sebebiyle yağmur, kar, güneş gibi olumsuz etkilere en açık kısımlardır. Eğer terasın altında bir konut bulunuyorsa, bu olumsuz etkiler konutta da hissedilir. Bu tür sorunların önüne geçmek ve hem terası hem de altında bulunan bina kısımlarını korumak için teras izolasyonu yapılması gerekir.

Teras günlük yaşam alanı olarak kullanılıyorsa veya su deposu, güneş paneli gibi eşyalar bulunuyorsa yapılacak yalıtım uygulaması daha detaylı ve farklı olacaktır. Bu tür teraslarda hem su sızıntısını hem de ısı kayıplarını önleyecek malzemelerle yalıtım yapılır. Ayrıca üzerinde dolaşıldığı için de metal levhalarla üzerinin kapatılarak yalıtım malzemesinin zarar görmesi engellenmelidir. Aksi takdirde yalıtım bir süre sonra işlevsiz hale gelecektir.

Üzerinde dolaşılmayan teraslarda da benzer uygulamalar yapılmaktadır. Ayrıca güneşin ultraviyole ışınlarından da korunmak isteniyorsa, güneş ışınlarını yansıtıcı özel malzemelerin en üt katmana serilmesi gerekir. Böylece hem teras hem de altındaki bina dış dünyanın tüm zararlı etkilerinden korunmuş olur.

Teras izolasyonu lüks gibi görünse de binaların korunması açısından zaruri işlemlerdendir. Teraslar binalar için çok farklı amaçlarla kullanılabilen alanlar olduğundan doğru şekilde yalıtım yapılırsa hem binayı korur hem de kullanım amacına hizmet eder.

TERAS ÇATI SU YALITIMI

Teras çatı su yalıtımı yapılırken öncelikle çatı zemininin özellikleri gözden geçirilmelidir. Pürüzlü, girintili çıkıntılı çatı yüzeylerinde yalıtım uygulaması yapmak hem zordur hem de istenen verim alınamaz. Bu yüzden sorunlu çatı yüzeylerinin düzeltilmesi, mevcut çatlakların doldurulması ve çatı zemininin tamamen düz hale getirilmesi gerekir.Teras çatı su yalıtımı, kapalı çatılarda yapılan su yalıtımlarından daha farklı özellik gösterir. Çünkü teras çatılar üzerinde çatı örtüsünün bulunmadığı, dolayısı ile yağışların her türlü etkisine doğrudan maruz kalan alanlardır. Bu yüzden daha dayanıklı ve kapsamlı bir yalıtım yapılması ve teras çatı su yalıtımı için özel olarak üretilen ürünlerin kullanılması gerekir.

Teras çatı su yalıtımı yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise su tahliyesi için gerekli alanların bırakılması ve tahliyeyi kolaylaştıracak şekilde eğim verilmesi gereğidir. Çatıya yağışlarla düşen suların belli bir eğimde akarak tahliye borularına ulaşması ve bina dışına taşınması için bu alanların oluşturulması olmazsa olmazdır.

Tüm bu hazırlıklardan sonra teras çatı su yalıtımı için hangi malzemenin kullanılacağına karar verilmelidir. İş sahibinin bu iş için ayırdığı bütçeye uygun ve su yalıtımı için en doğru malzeme ile yalıtım uygulaması yapılır. Teras çatılarda genelde cam yünü bazlı yalıtım ürünleri kullanılır. Ancak önemli olan üst kısımda kalan yüzeyin dayanıklı ve üzerinde dolaşılacak bir teras çatı ise yük taşımaya müsait bir malzeme olmasıdır. Eğer teras çatılar yaşam alanı olarak kullanılıyorsa veya üzerinde su deposu, güneş paneli gibi aparatlar varsa yalıtım malzemesinin ezilmesine engel olacak metal levhalarla kapatılması gereklidir.

Teras çatı alanı geniş ise yalıtım örtüleri serildikten sonra birleşim yerlerinin birbirine çok sağlam şekilde yapıştırılması, altına su geçirilmeyecek şekilde düzenlenmesi gerekir. Bu konuda dikkatsizlik tüm yalıtımı işlevsiz hale getirecektir. Ayrıca yalıtım malzemesinin çatı saçakları ve diğer birleşim yerleri ile bütünleşmesi sağlanmalı, su sızdırmayacak şekilde birleştirilmelidir.

Teras çatı su yalıtımı yaptırmak istiyorsanız çatınızın yerinde tetkiki ile size özel proje hazırlamamız için bizimle iletişime geçiniz. Kaliteli ve ekonomik teras çatı su yalıtımı ile çatılarınıza hayat veriyoruz.

TERAS SU YALITIMI NASIL YAPILIR?

Teraslar özellikle yaz aylarının bunaltıcı havasında cankurtaran vazifesi gören ev bölümleridir. Balkonlardan farkı üzerinin kapalı olmamasıdır. Bu yüzden tüm yağışların etkisi teraslarda fazlasıyla yaşanır. Teraslarda iyi bir su yalıtımı yapılmazsa yağışlar kaplama altındaki betona zarar vermeye başlar. Bir süre sonra zarar gören beton yıpranarak hayati tehlike yaratacak hale gelir. Diğer yandan binanın görüntüsünde bozulma olacağından eviniz değer kaybına uğrar.             Teras su yalıtımı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bu yazımızın size faydalı olacağını düşünüyoruz. Teras su yalıtımı, teras olarak kullanılan kısımların yağışların etkisi sebebiyle sudan zarar görmesini önlemek için yapılan yalıtım işleridir. Teras su yalıtımı yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunur.

Teras su yalıtımı nasıl yapılır?

Bina çok yağış alan bir bölgede ise ve suyun zararları terasta görülmeye başladıysa detaylı bir yalıtım uygulamak en doğrusudur. Bunun için kaplama malzemesinin sökülerek altındaki beton zeminin düzeltilmesi ve çatlakları dolduracak yalıtım malzemeleri uygulanması gerekir. Daha sonra kaplama altına yalıtım örtüleri serilir ve üzeri kaplama malzemesi ile bütünleşip yapışacak su geçirmez özel bir beton karışımı ile sıvanır. Son olarak kaplama malzemesi döşenir. Kaplama parçalarının arası su geçirmez özellikte derzlerle doldurularak yalıtım sağlanmış olur. Ancak teras su yalıtımı yapılırken suyun tahliye çıkışlarına yönlendirilmesi için belli bir eğimin verilmesi de şarttır.

Terasınız bu kadar kapsamlı bir işlem gerektirmiyorsa veya önlem amaçlı bir uygulama yapılacaksa derzlerin aralarını ve yüzeyi kaplayan, su geçirmezliği %100 olan özel malzemeler tüm yüzeye sürülerek veya sıkılarak  da yalıtım sağlanabilir. Bu tür malzemeler hem zeminin dekoratif özelliğini yitirmeden hem de kayganlık vermeden şeffaf bir görüntü oluşturur.

Teras su yalıtımı için uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanabileceğiniz bir çözüm arıyorsanız iyi bir yalıtım firması bulmanız gerekir. Eğer su sızıntısı olan terasınızda su yalıtımı yaptırmak, olası sorunlar için önlem almak  istiyorsanız veya teras su yalıtımı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bizimle iletişime geçiniz. Tüm teras su yalıtımı uygulamalarımız hakkında detaylı bilgi alarak, alternatiflerinizi değerlendirmek için sizi firmamızda ağırlamaktan mutluluk duyarız.

TERAS YALITIMI

Teras yalıtımı asla lüks veya keyfi bir uygulama değildir. Ülkemiz gibi üç mevsim yağış alan ve kış koşullarının zor geçtiği bölgelerde binaların üstünde bulunan terasların inşaat esnasında yapıldığı gibi bırakılması büyük hatadır. Çünkü binalarda çatılar ve teraslar en az özen gösterilen ve en kalitesiz malzemelerin kullanıldığı alanlardır. Bir de atmosferin tüm etkilerine en açık bina bölümü oldukları dikkate alındığında ekstra koruma zorunlu hale gelmektedir.               Teras yalıtımı, üstü açık geniş alanlar olan terasların su sızıntıları ve ısı kayıplarından dolayı korumaya alınması işlemine verilen isimdir. Teras yalıtımı, terasın altında yer alan binanın su, ısı, ses ve güneşin zararlı ışınlarından izole edilmesi için teraslarda yapılması gereken zorunlu uygulamalardır.

Teraslarda bu tür koruma alanlarının oluşturulmaması, beton yapıda zaman içinde hasara sebep olur. Sızan sular rutubete ve küflenmeye yol açar. Özellikle en üst katta bulunan konutlar rutubetten dolayı hasar görür. Ancak teraslardan kaynaklanan sorunlar sadece en üst katlara özel değildir. Önlem alınmaması halinde kısa zaman içinde tüm bina bu sorunla karşı karşıya kalır. Yalıtım yapılmamış bir teras sebebiyle su sızıntılarının yarattığı tahribat yanında ciddi ısı kayıpları da görülmektedir. Artan enerji harcamalarına bir de suyun neden olduğu rutubet eklenince evlerin ısınması çok zorlaşır. Bu yüzden teras olan binaların en kısa zamanda sorun olsun veya olmasın, teras yalıtımı uygulamalarını yaptırması gerekir.

Teras yalıtımı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu suyun yüzeyde birikmesine engel olacak şekilde eğimin sağlanmasıdır. Aksi takdirde yağışlar teras yüzeyinde birikmeye devam edecektir. Bunun yanında üzeri kullanılan bir teras ise yük taşımaya müsait ve ağırlık sebebiyle bozulmayacak yalıtım ürünleri tercih edilmelidir. Teras yalıtımına başlanmadan önce beton zeminin pürüzsüz hale getirilmesi ve tüm boşlukların doldurulması da yapılacak yalıtımın dayanıklılığı açısından önem taşır. Zeminle yalıtım malzemesi arasında hiçbir boşluk kalmamasına çok dikkat edilmeli, yalıtım malzemesinin birleşim yerlerinin çok iyi yapıştırılması gerekir.

Teras yalıtımı ustaların işidir. Bu konuda özel teknik ve zengin malzeme seçeneklerimiz ile sizlerin hizmetindeyiz.

İstanbul Teras İzolasyonu Firmaları

İstanbul teras izolasyonu firmaları, teraslardaki su sızıntılarını önlenmesi için hizmet alınan firmalardır. Teras izolasyonunun kusursuz bir şekilde yapılması önemlidir. Düzgün yapılmayan, kalitesiz malzeme kullanılan izolasyon uygulamasının kısa zamanda deforme olması kaçınılmazdır. İstanbul teras izolasyonu firmaları arasında önemli bir konuma sahip olan işletmemiz, kaliteli işçilikle her ebattaki teraslarda kusursuz işlem gerçekleştirmektedir. Teras izolasyonu yapılırken yalıtım malzemesinin doğru kullanılmadığında su sızıntısının engellenmesi mümkün değildir. Teras izolasyonunda su yalıtımı için polyurea uygulaması önemlidir. Bu uygulama, teraslarda kırma dökme yapmadan gerçekleştirilmektedir. Terasın anında kullanıma açılmasını sağlayan bu uygulamanın ömrü ortalama 80 yıldır. Polyurea uygulanacak zeminin yatay ve düşey olmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Çünkü bu uygulama her tür zemine yapılabilmektedir.

Teras izolasyonu doğru bir şekilde yapılmazsa su sızıntısının meydana gelmesi kaçınılmazdır. Teraslar, derz aralarının aşınmasından dolayı su sızıntısının görüldüğü yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca teraslarda meydana gelen su kaçakları zaman içinde fayansları da yerinden oynatabilmektedir. Bunun sonucunda alt kattaki konutun tavanında kararma, su damlacıkları ya da yüksek miktarda nemin görülmesi söz konusudur. Böyle bir sorunun yaşanmaması için İstanbul teras izolasyonu firmaları arasında çözüm aranmalıdır. Firmamız, haftanın her günü hizmet vermektedir. Firmamızdan teras su izolasyon hizmeti almak için telefonla iletişim kurmak yeterlidir. Firmamız, teras izolasyonlarında sprey polyurea uygulamasını tercih etmektedir. Bunun sayısız avantajı vardır. Polyurea kaplama uygulaması, sıradan izolasyon malzemelerine göre daha uzun ömürlüdür. Ayrıca sprey olarak yatay ve düşey bütün alanlara tek parça olarak uygulanabilmektedir. Bu, mekanik ve kimyasal dayanımı olan teras su yalıtım uygulamasıdır.

Teras izolasyonu her tür zeminde yapılabilmektedir. Örneğin zemini tamamen fayans olan bir terasta yine izolasyon yapılmaktadır. Fayansın tek .aşına su yalıtımı yapmadığı bilinen bir gerçektir. Bu ayrıca dolgu malzemeleri de belli bir süre sonra aşınmaya başlamakta, bunun sonucunda da fayans aralarından su sızıntıları meydana gelmektedir. Böyle bir sorunla karşı karşıya gelmemek için İstanbul teras izolasyonu firmaları ile iletişime geçilmeli, kusursuz hizmet veren firmadan hizmet alınmalıdır. Firmamız sektördeki önemli kuruluşlardan biridir ve profesyonel ekipleri ile hizmet vermektedir.

 

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım