ÇATI ŞAPKASI TAMİRİ

ÇATI ŞAPKASI TAMİRİ

ÇATI ŞAPKASI TAMİRİ

Kalorifer veya soba sistemi ile ısınılan binalarda bacaların bulunması zorunludur. Bacalar duman ve isin dışarıya tahliyesini sağlayan en önemli bölümlerdir. Bacalarda yaşanacak sorunlar sebebiyle zehirlenmelerin hatta ölümlerin yaşandığı bilinmektedir. Bacalar genellikle betonarme veya tuğladan yapılırlar. Bacaların çatı mayhasını veya üzerinde bulunduğu zeminin yarım veya bir metre üzerinde sonlanması gerekmektedir. Ayrıca yakında daha yüksek bir binanın bulunması halinde de bacanın sağlıklı çekişi engellenir. Bu sebeple bacaların belli ölçülerde ve özelliklerde olması gereklidir.

Diğer yandan bacaların üzerinin açık olması halinde şiddetli rüzgarlar sebebiyle duman çıkışı engelleneceği gibi yağmur, kar, dolu veya havadaki başka maddeler sebebiyle bacanızın tıkanması ve işlevini görememesi de mümkündür. Böyle bir durumda ciddi sorunların yaşanacağı şüphesizdir. Ayrıca üstü açık bacalarda kuşların yuva yaptığı da görülmektedir. Kış aylarının gelmesi ile yanan soba yada kaloriferler sebebiyle hem hayvanlar ölmekte hem de bacalar tıkanmaktadır. Bu tür sorunların önlenmesi için genellikle bacaların üzerine baca çatı şapkaları yapılır.

Baca çatı şapkaları da rüzgar veya diğer dış faktörler sebebiyle zaman içinde yıpranırlar. Bu yüzden baca şapkalarının yenilenmesi veya tamiri gerekebilir. Baca şapkalarının tamirinin ihmal edilmesi halinde yukarıda belirttiğimiz sorunların yaşanması kuvvetle muhtemeldir.

Çatı şapkası tamiri denilen bu uygulamada eğer deformasyon varsa bu giderilir. Ancak tamamen yenileme gerekiyorsa çatı şapkası tamiri yerine çatı baca şapkasının tamamen değiştirilmesi şarttır. Betonarme bacalarda çatı şapkası tamiri yine betonarme uygulama ile gerçekleştirilir. Ancak farklı şekilde inşa edilmiş bacalar söz konusu ise uygun malzeme ile yenileme veya tamiratın yapılması gereklidir.

Çatı şapkası tamiri haliyle çatıda gerçekleştirilen bir uygulamadır. Bu yüzden dikkat ve özen gerektiren bir iştir. Bacaların yenilenmesi, şapkaların tamiri, çatıların onarım ve aktarılması ustalık ve tecrübe ister. Sorunsuz şekilde çatı işleriniz halledilmesi ve çatılarınızın sizin için problem olmaktan çıkarılmasını istiyorsanız işi ustasına bırakmalısınız.

Çatı şapkası tamiri ve tüm diğer çatı işleri konusunda uzman personelimiz ve yenilikçi projelerimiz ile evlerinizi daha yaşanabilir kılmak için çalışıyoruz. Çatı bizim uzmanlık alanımız.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım