Beton çatı su izolasyonu, çatıların yağışların etkisi ile gördüğü hasarı engellemek veya ortadan kaldırmak için yapılan inşaat işlerine verilen isimdir.

Çatılar binaların en çok ihmal edilen ve bina inşası esnasında en az özen gösterilen kısımlarıdır. Bu yüzden betonarme binalarda su sebebiyle yaşanan tahribat ilk olarak ve en fazla çatılarda görülür. Çatılardan kaynaklanan su sızıntıları sadece en üst kat değil, zaman içinde tüm binanın sorunu haline gelir. Çünkü su girecek bir mecra bulduktan sonra yıpratıcı etkisi ile önüne çıkan tüm engelleri zamanla tahrip ederek yoluna devam eder. Bu da bir süre sonra binanın tamamının hem içten hem de dıştan zarar görmesine sebep olur.

Beton çatı su izolasyonu, çatıların maruz kaldığı yağış sularının binaya girmesini engellemek amacıyla gerçekleştirilen, çeşitli kimyasal maddeler ve malzemelerle yapılan özel bir uygulamadır. Beton çatı su izolasyonu yapılırken öncelikle çatı zemininin durumunun değerlendirilmesi gerekir. Eğer zeminde çatlaklar veya benzeri yüzeysel sorunlar varsa öncelikle bunların giderilmesi şarttır. Aksi takdirde yapılacak izolasyondan sonuç almak mümkün değildir.

Zemin düz ve su geçirmez hale getirilirken bazı dolgu malzemeleri kullanılır. Bunlar çok ince hatta gözle görülmeyen çatlakları dahi kapatacak özellikte kimyasal ürünlerdir. Benzer uygulama beton zemine de yapılarak bütünleşme sağlanır. Beton çatı su izolasyonu yapılırken önemli noktalardan biri de çatının baca dipleri, su saçakları, su dereleri gibi alanlarının da izolasyon malzemesi ile bütünleştirilerek tam bir yalıtım sağlanmasıdır. Bu konunun ihmal edilmesi bu alanlardan su sızıntılarının devam etmesine sebep olacaktır.

Yalıtım malzemesinin zeminle bütünleşmesi ve arada en ufak bir boşluk kalmamasına özen gösterilmesi gerekir. Aksi takdirde bu kısımlar zaman içinde hava kabarcığı olarak büyüyecek ve yalıtım malzemesinin zeminden ayrılmasına sebep olacaktır. Ayrıca yalıtım malzemesinin birleşim yerlerinin de çok sağlam şekilde birbirine entegre edilmesi gerekir.

Beton çatı su yalıtımı işinde uzmanlaşan firmamızın hem beton çatı su yalıtımı hem de diğer yalıtım uygulamaları profesyonel niteliktedir. Uzman kadromuz ve kaliteli hizmetlerimiz ile yalıtım konusunda daima yanınızdayız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım