ÇATI İZOLASYON

ÇATI İZOLASYON

ÇATI İZOLASYON

Araştırmalar evlerdeki ısı kayıplarının en az %25’inin çatıların iyi yalıtılmamış olmasından kaynaklandığını göstermektedir. Isı kayıplarını önlemek için uygulanan en mantıklı ve ekonomik çözüm çatı izolasyon işlemidir. Kışın ısınma, yazın serinleme ihtiyacı için kullanılan enerjinin bina içinde tutulması ve daha uzun süre ısı sabitlenmesinin sağlanması için çatı izolasyon uygulaması yapılması, daha konforlu ve sağlıklı bir yaşam kalitesi sunar.

         Çatı izolasyon ile sadece ısı kayıplarının değil, su ve ses yalıtımının sağlanması da mümkündür. Binalarda görülen su sızıntısının çatıdan kaynaklı sorunlara bağlı olduğu bilinir. Su sızıntısı ise hem binada rutubet ve küf oluşmasına sebep olur, hem de evlerin ısınması zorlaşır. Aynı zamanda sağlığa da zarar vererek hastalıklara sebep olur.

Gün içinde çevrenin ve trafiğin gürültüsünden yorulan insanların evlerinde sakin ve sessiz bir ortam arzulamaları normaldir. Bu yüzden evlere ve çatılara ses yalıtımı sağlayacak çatı izolasyonu yaptırarak bu gibi sorunlardan tek seferde kurtulmanız mümkündür.

Artık su, ses ve ısı yalıtımı için aynı anda çözüm üretebilen kombine yalıtım malzemeleri üretilmektedir. Ancak daha önceden sadece tek bir ihtiyaca yönelik yalıtım yapılmışsa, üzerine başka bir uygulamanın yapılması da mümkündür. Yine de çatı izolasyon uygulamasının yapılacak olması halinde su, ses ve ısı yalıtımını bir arada sağlayan yeni bir ürünün baştan uygulanması en sağlıklısı olacaktır.

Çatı izolasyon yapılacak alanda su tahliyesi için gerekli alanlar oluşturulduktan sonra, kuru yüzeye beton dökülür. Daha sonra izolasyon malzemesi olabildiğince büyük parçalar halinde döşenir. Birleşme yerlerine su geçirmeyecek şekilde uygulama yapılarak yapıştırılır. Çatı izolasyon işleminde en önemli husus, zeminle izolasyon malzemesi arasında hava boşluğunun kalmamasına özen gösterilmesidir. Kalacak en ufak bir hava aralığı daha sonra şişme yaparak, izolasyonu bozacaktır.

         Çatı izolasyon uygulaması titizlikle ve dikkatle yapılması gereken bir iştir. Basit bir iş gibi görünse de usta biri tarafından yapılmadıkça istenilen neticeyi vermez. Firmamızın başarılı ve kaliteli çatı izolasyon uygulamaları ile çatınıza her türlü yalıtımı yaptırarak, enerji tasarrufu sağlayabilir, evinizi suyun ve sesin olumsuzluklarına karşı koruma altına alabilirsiniz.

Çatı izolasyonu Neden Bu Kadar Önemli ?

Çatı izolasyonu, evlerin en üstünde yer alan bina bölümlerinin çeşitli inşaat teknikleri ile korumaya alınmasıdır.

Çatı izolasyonu yapılırken, çatının kapalı veya teras çatı olmasına göre farklı işlemler uygulanır. Eğer üzeri kapalı yani yükseltilerek çatı kaplama malzemesi ile kapatılmış bir çatı varsa yalıtım işlemi daha farklı şekilde gerçekleştirilir. Kapalı çatılarda hem çatı kaplama malzemesinin yalıtımı hem de bina damının yalıtımı yapılmalıdır. Çatı kaplama malzemesinin yalıtımının yapılması özellikle su sızıntısının önlenmesi açısından gereklidir. Çünkü hangi tür malzeme ile kaplanmış olursa olsun, çatı örtüsü bir süre sonra atmosfer olayları sebebiyle zarar görerek altına su sızdırmaya başlar. Bu da bina damının su almasına sebep olur. Bu yüzden çatı kaplamasının türüne göre yalıtım örtüsü serilmesi veya çeşitli kimyasal malzemelerle boşlukların doldurulması gerekir. Bunun yanında baca dipleri, saçaklar, su dereleri gibi diğer kısımların da çatı örtüsü ile bütünleştirilmesi ve bağlantı yerlerinde hiç boşluk kalmayacak şekilde izolasyonunun yapılması şarttır.

Kapalı çatılarda çatı zeminine de çeşitli izolasyon uygulamaları yapılır. Özellikle ısı kayıplarının önüne geçmek için ısı yalıtımı yapılması enerji harcamalarında ciddi tasarruf sağlayacaktır. Bunun yanında çatı zeminine su ve ses yalıtımı için de çeşitli malzemelerle izolasyon uygulanabilir.

Eğer çatı teras çatı olarak kullanılıyorsa, yapılacak yalıtım daha farklı olacaktır. Teras çatılarda en büyük sorun yağmurun, güneşin, rüzgarın etkilerine doğrudan açık alanlar olmalarıdır. Teras çatılarda iyi bir yalıtım olmazsa su sızıntıları ve ısı kayıplarının yaşanması kaçınılmazdır. Teras çatı izolasyonu için kullanılan malzemeler belli bir teknik ve sıra ile uygulanır. Ancak öncelikle zeminin pürüzsüz hale getirilmesi ve varsa ince beton çatlaklarının suya karşı yalıtım sağlayacak malzemelerle doldurulması gerekir. Bundan sonra alttan üste sırası ile ısı, ses ve su yalıtım malzemeleri uygulanır.

Teras çatılar aynı zamanda kullanılan alanlar ise yalıtım malzemelerinin zarar görmemesi için zerlerinin yüke dayanıklı metal levhalar ile kapatılması da gereklidir.

Çatı izolasyonu profesyonel bir uygulamadır ve uzman kişilere emanet edilmelidir. Yanlış uygulanan bir çatı izolasyonu kendisinden beklenen faydayı sağlamayacaktır.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

2 Responses to ÇATI İZOLASYON
  1. Merhaba tahminen 50 m2 olan çatımızın yenilenmesi izolasyon yapılmasının maliyeti ne kadar olur.


[top]

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım