Bahçeye yüzme havuzu nasıl yapılır diye internette araştırma yapanlar çoğu zaman kendilerini ve işlerini öven firmaların siteleri ile karşılaşarak bahçeye yüzme havuzu nasıl yapılır sorusuna hiçbir cevap bulamamaktadır. Bu tür işler yapan firmaların internet sitelerinde ne uygulama hakkında bilgi ne de hizmet kapsamları yer almaz. Halbuki konuyu internette araştırmak ve buna göre bir fikir edinmek isteyen kişilerin böyle bir araştırmaya girmelerinin sebebi, havuz yapımı konusunda asgari bilgi sahibi olmaktır.

Bahçeye yüzme havuzu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, bu yazımız size yol gösterici olacaktır.

Eğer belli büyüklükte ve havuz yapımına uygun bir bahçeniz varsa, siz de bahçenize yüzme havuzu yaptırabilirsiniz. Bahçeye yüzme havuzu yapılacaksa öncelikle zemin etüdü yapılması gerekir. Çünkü bazı zeminler doğrudan havuz yapımına müsait değildir. Bu tür zeminlerde zeminin inşaat mühendisleri tarafından üzerine havuz kurulumuna müsait hale getirilmesi gerekir. Diğer yandan havuza su desteği sağlayacak tesisata ilişkin inceleme ve değerlendirme yapılmalıdır. Çünkü havuza çok uzak bir mesafeden su getirilecekse bunun fizibilitesinin yapılması şarttır.

Havuzun kaç molacağı, şekli, derinliği iş sahibinin beklentisi kadar bahçenin fiziki şartlarının buna uygun olmasına da bağlıdır. Bu yüzden o bahçeye özel bir projenin hazırlanması gerekir. Bunun da bir mühendis tarafından yapılması zorunludur.

Havuzun inşaat özellikleri belirlenerek uygulamaya geçilmesi aşamasında, betonarme mi yoksa prefabrik mi olacağına karar verilerek işe başlanır. Her iki türde de havuz zemininin kazılması ve havuz yapımına hazır hale getirilmesi ile işe başlanır. Eğer betonarme havuz yapılacaksa kalıplama, beton dökümü ve demir kafes döşeme işi yapılmalıdır. Prefabrik havuzlarda da aynı uygulama yapılmakta ancak bu aşamadan sonra, özel ölçülerde hazırlanan havuz gövdesi kazılan alana yerleştirilerek kenarları doldurulmaktadır. Betonarme havuzlarda ise suya dayanıklı beton üzerine özel havuz fayansları ile döşeme yapılır. Tüm bunların yanında su tesisatı, filtreleme, elektrik ve motor sistemi, aydınlatma ve çevre düzenlemesi işleri de yapılmalıdır.

Havuz yapımı teknik ve detaylı bir iştir. Ciddiyetle ele alınması ve güvenliğin her şeyden önemli olduğunun unutulmaması gerekir.

2 Responses to BAHÇEYE YÜZME HAVUZU NASIL YAPILIR?
  1. IYI ANLATMISSINIZ. HAVUZ YAPILACAK ARAZI INCELENMEDEN HAVUZ YAPMAK DOGRU DEGIL.


[top]

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım