ÇATI USTALARI HAKKINDA

ÇATI USTALARI HAKKINDA

ÇATI USTALARI HAKKINDA

          Aslında çatı ustaları hakkında kısa ve özet bir bilgi vermek mümkün değildir. Her mesleğin kendine göre incelikleri, özellikleri, deneyim süresi olduğu gibi, her meslek erbabının taşıması gereken nitelikler farklıdır. Bu sebeple çatı ustaları hakkında söylenecek çok fazla şey olduğu gibi çatı ustalığı hakkında bu kadar kısa bir açıklama yapmak, mesleğin emektarlarına saygısızlık olacaktır.

Çatı ustası olmak için özel olarak alınacak bir eğitim yoktur. Yani bir okula giderek diploma alıp çatı ustası olmak mümkün değildir. Ancak inşaat gibi bölümlerin mühendislik veya teknisyenlik okullarından mezun olmak, çatı ustası olmak için başlangıç düzeyinde temel bilgi sahibi olmayı sağlar. Çünkü uygulama sonucu öğrenilebilen mesleklerden biri olan çatı ustalığı için teorik bilgi tek başına asla yeterli değildir. Uygulama yaparak zamanla deneyim kazanmakla usta sıfatı hak edilir.

         Çatı ustaları hakkında öncelikle söylenebilecek şeylerden biri uzun yıllarını bu işe vermiş kişiler olduklarıdır. Genellikle babadan oğula veya usta – çırak ilişkisi içinde öğrenilen bu meslek, hem fiziki hem de fikri emek gerektirir. Teknolojinin gelişmesi, evlerin yapımında kullanılan malzemelerin çeşitlenmesi, makine gücü ile çalışmanın yaygınlaşması gibi sebepler zaman içinde pek çok meslek gurubunda olduğu gibi çatı ustalığının tanımını genişletse de temelde emek yoğun bir iş olarak kalmaya devam etmiştir.

Deneyim, bilgi, sabır ve özveri isteyen işlerden biri olan, çalışma alanı itibariyle risk taşıyan, kendine özel inceliklere göre gerçekleştirilen çatı işleri, yeni nesil malzemeler sayesinde farklı boyutlara taşınmıştır. Klasik çatıların tamir ve bakımı yanında, yeni çatı inşasında ve yalıtımda kullanılan malzemelerin değişmesi, mesleği yeni deneyimlere de açık hale getirmiştir. Artık kiremit çatı inşası yapan bir çatı ustası, bir sonraki işinde panel metal sistemli bir çatı yapacak kadar deneyimli olmak zorundadır.

Yani çatı ustalığı da diğer işler gibi zaman içinde değişen, gelişen ve yeniliklere entegre edilen bir iş haline gelmiştir. İşte bu yüzden deneyim, tüm mesleklerde olduğu gibi çatı ustalığı için de en önemli artı değer haline gelmiştir demek yanlış olmayacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım