Çatı Yenileme Maliyeti

Çatı Yenileme Maliyeti

Çatı Yenileme Maliyeti

            Çatı yenileme maliyeti hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü yenilenecek çatının özelliği, büyüklüğü, mevcut durumu, hazırlanacak projenin özelliği, kullanılacak malzeme, işin kaç gün süreceği gibi çok farklı kriterlerin birlikte değerlendirilmesi gereklidir. Yani çatı yenileme fiyatları denilince bazı hususların öncelikle ve net olarak tespitinden sonra bir hesaplama yapmak mümkündür.

Eğer hazırda mevcut bir çatı var ve bunun yenilemesi yapılacaksa, orijinaline uygun malzemelerle ve önceki projeye göre bir uygulama gerçekleştirilir. Kullanılamayacak derecede yıpranmış, kendinden beklenen işlevi yerine getiremeyen, binaya zarar vermeye başlayan aksamın tamamen sökülmesi ve yerine yenisinin yapılarak diğer kısımlarla bütünleştirilmesi gerekir. Örneğin kiremit bir çatının yenilenmesi gerekiyorsa, çatı örtüsü olarak membran veya shingle malzeme seçilecekse, çatı iskeletinin de elden geçirilmesi şarttır. Bunun yanında sadece belli bir kısmın tamiri yapılacaksa, orijinale uygun bir uygulama gerekecek ve maliyet buna göre belirlenecektir.

Mevcut çatı yıkılıp yerine yenisi yapılacaksa, uygulama tamamen orijinal olmak zorundadır. Öncelikle hazırdaki yapının sökülmesi ve binadan güvenli bir şekilde uzaklaştırılması gerekir. Daha sonra hazırlana projeye uygun çalışmalara başlanır. Çatı zemininin düzeltilmesi, yalıtım uygulaması yapılması, yeni projeye uygun malzeme siparişi ve nakli gibi detayları sırasıyla yerine getirilmelidir. Eğer bir çatı tamamen yeniden yapılacaksa, öncelikle çatının yapılması, daha sonra yalıtım gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Çatı iskeletinin oluşturulması, seçilen çatı örtüsü malzemesinin uygun ölçülerde kesilip hazırlanması, varsa baca ve su oluklarının düzenlenmesi ve yenilenmesi, su sızıntısı olan alanların tamir edilerek yalıtıma uygun hale getirilmesi gibi bir dizi uygulama gerçekleştirilmelidir.

Çatı yenileme çok detaylı ve belli zaman alan bir iştir. Bu yüzden öncelik doğru projenin hazırlanması olmalıdır. Binanın genel durumu, yağış ve rüzgar verileri, mimarisi, taşıma kapasitesi, iş sahibinin bütçesi gibi hususlara göre doğru projeyi hazırlamak, işin yarısının yapılması demektir. Doğru proje doğru ellerde doğru şekilde uygulanırsa, yepyeni ve sorunsuz bir çatı sahibi olmak mümkündür.

Çatı yenileme fiyatları hakkında detaylı bilgi almak ve örnek projelerimizi incelemek için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım