Kiremit Ustası 

Kiremit Ustası 

Kiremit Ustası

Kiremit ustası yapıların önemli bir bölümü olan çatı bölümündeki en önemli misyonu üstlenmiş ustalardır. Hem görsel anlamda hem de yapının fiziksel sağlığı anlamda çatı çok önemlidir ve bu önemli misyon kiremit ustasının ellerindedir.

Kiremit geçmişten günümüze kullanılan ilk yapı malzemelerinden biridir. Kırmızı kıllı toprağın pişirilmesi ile elde edilen tuğla ile aynı ham maddeye sahip olup şekil olarak tuğladan farklı olarak oluklara sahiptir. Sahip olduğu oval oluklar sayesinde yapıların çatılarında kullanılır. Kar ve yağmur sularının akıp çatıya yük bindirmemesi için kullanılır. Bu hususta kiremittin misyonunu gerçekleştirebilmesi için kiremittin pürüzsüz olması ve herhangi bir kırık ya da çatlak olmaması gerekir. Aksi halde kiremit altına su sızdırır ve misyonunu yerine getiremez. İşte bu durumda kiremit ustası devreye girer. Kiremit ustası, kiremitleri sadece doğru bir şekilde yerleştirmekle yetinmez aynı zamanda kiremitleri kontrol eder ve kırık ya da çatlak olmaması konusunda dikkatli davranır.

İyi bir kiremit ustası kiremit kontrolünden sonra kiremit seçimini de dikkatli yapar. Kiremit seçimi de en az kiremit kontrolü ve doğru yerleştirmek kadar önemlidir.  Osmanlı kiremidi, Marsilya kiremitti, mahya kiremitti, Granada kiremitti en yaygın kiremit türlerindendir. Kiremit ustası ihtiyacı olan tür ve şekildeki kiremitti seçerek uygulamaya başlar.

Ham maddesi toprak olan kiremitlerin zaman içinden deforme olması çok olağandır. Burada yine kiremit ustası devreye girer. Oluşacak her türlü sorunda yine ustaya danışılarak sorun giderilmeye çalışılır. Zamanla kiremitlerde oluşacak deformeler çatı aktarımı şekliyle giderilir. Çatıdaki kiremitler toplanır ve deforme olmuş kiremitler sağlam olanları ile değiştirilir. Bu esnada yine işi eğer ki uzmanı yaparsa çatı sağlığı açısından çok daha iyi olur. Takdir odur ki her birey her konuda uzman olamaz. O yüzden çatı gibi bir konu risk alınmadan direkt olarak kiremit ustası tarafından yapılırsa çok daha sağlıklı olur. Kiremitlerin doğru yerleştirilmemesi ya da kiremit altı örtüsünde (membran) deformasyon olması fakat bunun göz ardı edilmesi durumlarında yapının fiziksel anlamda tam sağlıklı olması mümkün değildir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım