Membran su yalıtımı, binaların çatı ve temellerinde su sebebiyle meydana gelen sızıntıları önleyecek malzemelerin uygulanmasına verilen genel addır. Yağmur veya kar sularının binaya geçmesini önlemek amacıyla yapılan membran su yalıtımı ile suyun zararlı etiklerinden binaları korumak mümkündür. Membran su yalıtımı, çeşitli türde üretilen farklı malzemelerle binaların temel ve çatıları dışındaki alanlarında da su yalıtımı konusunda kullanılmaktadır.

Membran su yalıtımı özellikle çatılardan kaynaklanan su sızıntıları için tercih edilen bir uygulamadır. Çatı örtüsü olan veya teras çatı olarak kullanılan çatı alanları için farklı özelliklerde üretilen membran malzemeler ile uzun yıllar su sızıntısı ve sorunu yaşamadan kullanılacak çatılara sahip olmak mümkündür.

Membran su yalıtımı için kullanılan malzemeler çeşitli özelliklerde üretilmektedir. Kullanılacak alanın ihtiyacı ve niteliğine göre hangi tür membran malzemenin kullanılacağına karar verilir.

Bitümlü membranlar, binaların direk suya maruz kalan en dış katmanlarına uygulanan yalıtım malzemeleridir. Eğer su sızıntıları bina dışının aldığı yağışlar sebebiyle ortaya çıkıyorsa bitümlü membran uygulamaları daha sağlıklı sonuç verir. Bunun yanında binaların iç duvar yüzeylerine yapılan yalıtımı güçlendirmek amacıyla da kullanılabilir. Ancak iç duvarlara yalıtım uygulamasının dış yüzeyde mevcut bir su yalıtımı olmadığı sürece beklenen faydayı sağlamayacağı da unutulmamalıdır.

PVC membranlar ise uzun ömürlü, her iklimde dayanıklı, geri dönüşüm özelliği olan bir yalıtım malzemesidir. PCV membranlar ile yapılan su yalıtım uygulamaları çok yağış alan bölgelerde daha fazla tercih edilmektedir.

TPO membranlar ise  polipropilen ve etilen propilen kauçuğun karışımından oluşan malzemelerdir. Düşük sıcaklıklarda dahi esnek kalması sebebiyle yırtılma, kopma ve delinme konusunda üstün dayanıklılık özelliği gösterir.

Membran su yalıtımı için hangi tür malzeme seçilirse seçilsin, uzun vadede su yalıtımı konusunda çok verimli sonuçların alınacağı kesindir. Isı kayıplarının önüne geçmek ve su sızıntıları sebebiyle binanızın zarar görmesini engellemek amacıyla membran su yalıtımı uygulamaları en pratik yoldur.

Firmamızın her türlü su yalıtımında olduğu gibi membran su yalıtımı konusunda da profesyonel uygulamaları vardır. Kaliteli ve ekonomik hizmetlerimiz ile su sorunlarından kalıcı olarak kurtulamamanız için hiçbir sebep yok.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım