KUŞLUK AÇIMI

KUŞLUK AÇIMI

KUŞLUK AÇIMI

Çatı kuşluğu, çatı katının aydınlatılmasını sağlayan veya teras çatılarda kapı geçişi oluşturmak için yapılan, minik çatıya benzeyen, kırma veya oval gibi değişik şekillerde inşa edilebilen kısımlardır.

Çelik veya ahşap çatılarda daha kolay uygulanabilen kuşluk açımı, detay ve model konusunda çatı malzemesi ve mimarisi ile uyumlu yapılmalıdır. Eğimli olarak yapılması tavsiye edilememekle birlikte genellikle sabit eğimli olarak inşa edilmeleri en doğrusudur. Çatı eğimi ile uyumlu, çatı malzemesi ile aynı özellikleri taşıyan, çatının yalıtım ve koruma görevini sekteye uğratmayacak şekilde iyi izole edilmiş çatı kuşlukları ile çatılarınızda elektrik kullanmadan aydınlanma sağlayabilir aynı zamanda çatınıza estetik bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Kuşluk açımı çatı arasının aydınlatmak yanında çatı katının yaşama amacıyla kullanılmak istenmesi halinde de uygulanabilir. Açılır kapanır pencerelerin kullanılması ile tavan arası adı verilen çatı bölgesi farklı şekillerde kullanılabileceği gibi çatının hava alması da sağlanmış olacaktır.

Çatı örtüsünün üzerine çıkışı kolaylaştırmak amacıyla da kullanılabilen çatı kuşluklarının çok amaçlı yapısı ile farklı şekillerde dizayn edilmesi mümkündür. Önemli olan çatı iskeletine ve çatının geneline zarar vermeden kuşluk açımı işinin yapılmasıdır.

Kuşluk açımı yapılırken öncelikle çatının buna müsait olup olmadığı kontrol edilmelidir. Her  çatıda kuşluk açımı işlemi yapılamaz. Bazı çatılar mimari özelliği ve kullanılan malzemeler sebebiyle kuşluk yapımına uygun değildir. Ancak uygun çatılarda kuşluk açımı yapılırken, kuşluk yapılmak istenen kısma ilişkin bir projelendirme ve hesaplama yapılması da şarttır. Kuşluğun yapılacağı kısımdaki çatı örtüsü kaldırılır, iskelette yapılması gerekli değişiklikler gerçekleştirilir, kuşluk kısmı inşa edilerek penceresi yerleştirilir ve çatı örtüsüne uygun malzeme ile kaplanarak izolasyon yapılır.

Çatınızda kuşluk açımı yaptırmak istiyorsanız en doğru proje ve uygulamayı belirlemek için bizimle irtibata geçiniz. Çeşitli çatı türlerinde gerçekleştirdiğimiz kuşluk açımı işlerimizle ilgili bilgi ve projelerimiz hakkında sizleri bilgilendirerek, nasıl bir kuşluk istediğinize birlikte karar verelim. Çatı katınızı değerlendirmek, ışık almasını sağlamak, estetik bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız kuşluk açımı ile bu isteğinizi gerçekleştirmeniz konusunda bilgi ve tecrübemizi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım