Beton çatı ısı izolasyonu yapmak için kullanılan çeşitli teknikler ve malzemeler vardır. Eğer beton çatının üzeri kapalı ise ve çatı örtüsü su yalıtımı sağlıyorsa, beton çatıya ısı yalıtımı yeterli olacaktır.

Beton çatı ısı izolasyonu için öncelikle zeminin pürüzsüz hale getirilmesi gerekir. Çünkü pütürlü bir yüzey izolasyon malzemelerinin etkisini azaltacak ve zeminle bütünleşmesini engelleyecektir. Zeminin pürüzsüz hale getirilmesi için çıkıntıların zımparalanması ve girinti ve çatlakların su sızıntısını  ve ısı kaçaklarını engelleyecek şekilde silikon veya kimyasal içerikli özel malzemelerle doldurulması gerekir. Bu işlem yapıldıktan sonra beton çatının zemini özel bir beton karışımı ile sıvanarak tam bir düzlük sağlanır.

Bu aşamadan sonra kullanılacak izolasyon malzemesinin uygulamasına geçilir. Piyasada beton çatı ısı izolasyonu için üretilen çok çeşitli ürünler bulunmaktadır. Genellikle cam yünü veya bitümlü malzemeler tercih edilmekle birlikte sürülerek veya sıkılarak uygulanan yalıtım malzemeleri de mevcuttur.

Beton çatı ısı izolasyonu, binalardaki ısı kayıplarına engel olur. Isınan havanın yükselmesi sebebiyle ısının yalıtımı yapılmamış beton çatından çıkması normaldir. Beton çatı ısı izolasyonu yaklaşık %30 ısı kaybının önüne geçer. Masraflı bir uygulama gibi görünse de uzun vadede sağladığı enerji tasarrufu bu paraya değdiğini görmenizi sağlayacaktır. Diğer yandan yeterince ısınmayan bir evde özellikle kışın sıklıkla sağlık sorunları yaşanır. Beton çatı ısı izolasyonu ile bunun da önüne geçmiş olursunuz.

                Beton çatı ısı izolasyonu sanıldığı kadar zor ve maddi külfet yaratan bir iş değildir. Çatınızın büyüklüğüne göre en fazla birkaç gün içerisinde tamamlanmış olacaktır. Isı izolasyonu ile birlikte dilerseniz su ve ses yalıtımı da yaptırabilirsiniz. Bu çatının tam anlamı ile koruma altına alınmasını sağlar.

Beton çatı ısı izolasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yalıtım malzemesinin zeminle bütünleşmesidir. Eğer zeminle yalıtım malzemesi arasında boşluk kalırsa bu zamanla hava kabarcığına sebep olacak ve bir süre sonra yalıtım malzemesi tamamen zeminden ayrılacaktır. Bu yüzden bu işi usta ellere emanet etmeniz gerekir. Kusursuz bir uygulama ile kolay ısınan evlerinizde daha konforlu bir hayat yaşarsınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım