Su yalıtımı, her yaşta ve türde bina için zaman içinde ihtiyaç haline gelen bir uygulamadır. Bina inşaatında yapılan yanlışlar, ucuz malzeme kullanımı, su tesisatının kötü yapılması, yalıtım uygulamalarının yokluğu, bölgenin iklimsel şartları, yağış yoğunluğu gibi çok farklı faktörlere göre bina mukavemeti ve yıpranma payının ölçüsü, uzun vadede sudan kaynaklı sorunların yaşanmasına sebep olur.          

Su sorunları binanın içinden kaynaklanabileceği gibi dış dünyadan kaynaklı etkiler sebebiyle de ortaya çıkabilir. Eğer sorun binadaki mevcut su tesisatından kaynaklanıyorsa, öncelikle su tesisatının yenilenmesi gerekmektedir. Bunun yanında su sorunu dış dünyanın yağış etkisinden kaynaklanıyorsa yapılması gereken problemin olduğu bina kısımlarına yalıtım uygulanmasıdır

Su yalıtımı binaların dış dünya ile temas eden tüm yüzeylerine uygulanabilir. Alanın özelliği ve yağışa maruz kalmasına göre farklı malzeme ve tekniklerle su yalıtımı uygulanabilir. Çatı için yapılan yalıtım uygulamaları çatının kapalı veya açık olmasına göre farklı şekillerde gerçekleştirilir. Üstü kapalı çatılarda hem çatı örtüsü altının hem de çatı zemininin, su dereleri, baca dipleri, tahliye boruları, çatı pencereleri gibi alanların da suya karşı yalıtımı yapılır. Teras çatılarda ise tüm yüzey, baca dipleri ve akarlarının yalıtımı yapılır.

Binalarda bina duvarları, pencere, balkon gibi kısımların da su yalıtımına ihtiyacı vardır. Yağışların yoğun görüldüğü yerlerde bu tür uygulamalar hem tüm binayı hem de binadaki daireleri suya karşı maksimum korumaya almaktadır.

Unutulmaması gereken bir diğer konu ise su yalıtımı ile enerji kayıplarının büyük kısmının da önüne geçilebileceğidir. Su sızıntısı sebebiyle hasar gören binaların ısınması zordur. Rutubet hem sağlıksız hem de soğuk evlere sebep olur. Dolayısı ile bu evlerin ısıtılması da hayli güçleşir. Bu yüzden binalarda su yalıtımı yapılırken aynı zamanda kısmen ısı yalıtımını da sağlamış olacağınızı unutmayınız. Eğer binanızda su yalıtımı uygulaması yaptırmak istiyorsanız aynı zamanda ısı yalıtımını da yaptırmanızı ve böylece binanızı ve evlerinizi tam anlamıyla korumaya almanızı tavsiye ederiz.

             Su yalıtımı profesyonel eller tarafından gerçekleştirildiğinde istenen sonuç tam olarak alınacak ve evleriniz suyun zararlı etkilerinden tamamen korunmuş olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım