ÇATI YALITIMI

ÇATI YALITIMI

ÇATI YALITIMI

Çatılar, binaları dış etkilerden korumak ve gerekli konforu sağlamak üzere tasarlanmalıdır. Binanın bulunduğu coğrafya ve iklim şartlarına uygun şekilde tasarlanan ve hatasız şekilde inşa edilen çatılar, binaları uzun yıllar dış dünyanın olumsuz etkilerinden koruyarak kaliteli yaşam imkanı sağlarlar.

Ancak çatıların yapılış ve kullanım amacı ne olursa olsun, sahip olması gereken en önemli özellik yalıtım sağlamasıdır. Çünkü çatıların yapılmasının asıl sebebi binaları dış etkilerden korumaktır. Çok az çatı görsel amaçla yapılır. Bu yüzden çatılar yapılırken en fazla dikkat edilmesi gereken konu koruma görevini tam olarak yerine getirip getirmediğidir.

Çatı yalıtımı farklı beklentilere göre gerçekleştirilebilir. Örneğin soğuk iklimin yaşandığı bölgelerde yalıtım kış koşullarında ısı kayıplarının önüne geçmek ve kar ve yağmur sularının binaya sızmasını önlemek için yapılır. Fazla yağış almayan sıcak iklimlerde ise güneşin zararlı etkilerinden ve sıcaktan korunma amaçlı yalıtım gerçekleştirilir. Ülkemizde ise tüm mevsimlerin yaşanması sebebiyle hem yaz hem kış koşullarına uygun yalıtımın sağlanması ve ısı kayıplarının önlenmesi amaçlanmaktadır.

Çatı yalıtımı yapılırken ısı kayıplarının önüne geçmek en önemli amaçtır. Çünkü kışın kalorifer veya sobanın sağladığı ısınmanın bir kısmının yalıtımı sağlanmayan çatı sebebiyle kaybı, artan ısınma gideri demektir. Yazın yalıtımsız çatılar yüzünden evler sıcaktan yaşanmaz hale gelmekte, klima kullanılması halinde ise sağlanan serin havanın büyük kısmı çatı aracılığı ile kaybolmaktadır. Diğer yandan yağışların yalıtımsız çatılar sebebiyle binaların iç kısımlarına sızması ciddi sağlık sorunlarına ve binanın hasar görmesine sebep olur. Bu sorunların tamamından kurtulmak içinse çatı yalıtımı yeterlidir.

            Çatı yalıtımı ile;

  • Isı kayıplarının önüne geçilerek enerji harcamaları azaltılmış olur.
  • Güneşin zararlı etkileri ve radyasyonun bina içine girmesi engellenir.
  • Dış dünyadaki gürültünün etkileri azaltılarak, evlerde huzurlu ve konforlu bir yaşam sağlanır.
  • Yağmur, kar, dolu gibi yağış etkilerinin bina içine girmesi engellenmiş, dolayısı ile binanın uzun yıllar sağlam kalması sağlanmış olur.

Çatı yalıtımı için ekonomik ve kaliteli hizmet veren bir firma arayışında iseniz bizimle iletişime geçiniz. En kaliteli malzemeyi en iyi işçilikle buluşturan firmamızın uygulamaları ile sağlıklı ve uzun ömürlü çatılar hayal değil.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım