Havuz imalatı, ekip çalışması ve teknik bilgi gerektiren bir konudur. İnşaat, su tesisatı, elektrik tesisatı, motor, peyzaj ve dekorasyon gibi çok farklı uygulamaların bir araya gelmesi ile ortaya bir havuz çıkar. Bu yüzden bu konularda uzman bir ekibin ortak çalışması gerekir.

Havuz imalatı yapılırken öncelikle havuzun kurulacağı alanın etüdü yapılmalıdır. Havuzun büyüklüğü ve türüne buna göre karar verilir. Havuz imalatı, havuza su sağlayacak ana su hatlarının nerede olduğu ve havuza ulaşması için nasıl bir çalışma yapılması gerektiği, havuz için gerekli elektriğin nerden alınacağı, zeminin eğim durumu, toprak özellikleri, müşterinin beklentisi ve bütçesi gibi hususların hep birlikte değerlendirilerek karar verilmesini gerektiren bir iştir.

Son yıllarda popüler olan ve en çok tercih edilen monoblok gövde havuzlar, istenilen ebat ve şekilde üretilebilmektedir. Zeminde yapılacak etütten sonra uygun ebatlar belirlenerek, havuz gövdesi hazırlanmaya başlanır. Bu arada havuz zemini kazılarak, projeye uygun şekil ve derinlik verilir. Daha sonra beton dökümü ve metal kafesleme uygulanır ve üzerine bir kat daha beton atılır. Hazır halde gelen monoblok gövde, havuz alanına yerleştirilerek, sabitlenmesi için kenarlarına beton dolgu yapılır. Havuz yüzeyine fayanslar döşenir, aydınlatma sistemi ayarlanır, su tesisatı – motor ve elektrik sistemi arasındaki bağlantılar kurulur ve çevre düzenlemesi yapılarak havuz kullanıma hazır hale getirilir.

Eğer betonarme havuz yapılacaksa, suya dayanıklı betondan son kat uygulaması yapılarak sıvanır. Su ve elektrik tesisatı ile motor arasındaki bağlantılar gerçekleştirilir. Filtre kapakları düzenlenir ve yüzey fayans döşemesine geçilir. Fayanslar arasına suya dayanıklı derzlerle dolgu yapılır. Havuz içi aydınlatma elemanları yerleştirilir. Son olarak güneşlenme alanı ve havuz kenarlarında bulunan filtreler düzenlenir.

         Havuz imalatı süresi havuzun büyüklüğü ve modeline bağlı olarak değişir. Ancak yapımı en uzun süre alan betonarme havuzların bile kullanıma hazır hale gelmesi maksimum 15 gün sürmektedir. Prefabrik ve zemin üstü havuzlar ise çok daha kısa sürede imal edilerek, kullanılmaya başlanabilir.

         Havuz imalatı konusunda profesyonel ve kaliteli uygulamaları ile tanınan bir firma olarak hayalinizdeki havuzu inşa etmekten mutluluk duyacağız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım