Havuz ölçüleri, havuzun kullanım amacına bağlı olarak değişik standartlara tabidir. Süs havuzu, bahçe havuzu, yüzme havuzu, olimpik havuz gibi çok sayıda havuz türleri vardır ve ölçüleri birbirinden farklıdır. Süs ve bahçe havuzları kişisel kullanım veya görsel amaçla yapıldığı için tamamen iş sahibinin istediği şekil ve büyüklüğe bağlı olarak inşa edilirler. Ancak eğer profesyonel yüzme amaçlı kullanılacaksa farklı ebat ve özelliklerde olması gereklidir. Özellikle ticari tesisler ve yüzme okulları ile spor merkezlerindeki yüzme havuzlarının belli derinlik ve büyüklük standartlarında olması şarttır. Bu sebeple havuz ölçüleri yukarda da belirttiğimiz gibi havuzun niteliğine bağlı olarak değişir.

Havuzların derinliği 1.35 cm’den daha fazla ise derin havuz olarak adlandırılır. Kişisel kullanım için yapılmayan ve derinliği 1.35 cm’den fazla olan havuzlarda cankurtaran hizmeti verilmesi zorunludur. Ayrıca ticari amaçla yapılan tüm havuzlarda derinlik veya büyüklüğe bakılmaksızın cankurtaran bulundurulması kanun gereğidir. Çocuk havuzları ise 50 cm’den daha derin inşa edilemezler.

Havuz ölçüleri bakımından herhangi yasal bir sınırlama yoktur. Ancak su kaydırağı olan havuzların derinliğinin 1 metreyi geçemeyeceği yasal düzenleme gereğidir. Olimpik havuzlar ise Uluslararası Yüzme Federasyonu tarafından standartları ve ölçüleri belirlenmiş, sportif faaliyet amaçlı kullanılan havuzlardır. Olimpik havuzların ortalama standartları; 50 metre boy, 25 metre en, 2 metre derinlik, 10 yüzme kulvarı ve her bir kulvar 2.5 metre olacak şekildedir. Yarı olimpik yüzme havuzları ise 25 metre boy, 12.5metre en, 5 kulvar ve 2 metre derinlikte olanladır. Gerek olimpik gerekse yarı olimpik yüzme havuzlarında su sıcaklığının 25-27 0C olması gerekir.

Kişisel kullanım için yapılan havuzlar genellikle 1.35 ile 1.5 metre arasındaki derinliklerde inşa edilir. İş sahibinin talebine bağlı olarak daha derin havuz yapılması da mümkündür. Ancak çocukların ve yüzme bilmeyenlerin de girebileceği de dikkate alınarak daha derin özel havuz yapımı tavsiye edilmemektedir. Özel havuz ölçüleri ise alanın büyüklüğüne ve iş sahibinin isteğine bağlı olarak belirlenir. Havuz yapılacak alan müsaitse istenildiği kadar büyük havuz inşa edilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım