Sıfırdan Çatı Yapımı

Sıfırdan Çatı Yapımı

Sıfırdan Çatı Yapımı

Çatı bir evin en önemli yapısıyken, “sıfırdan çatı yapımı nasıl oluyor?” diye düşünüyor insan. Bir binayı, bir senede yaşanılabilecek tüm olumsuzluklardan; soğuk hava, yağmur, kar, dolu, rüzgar, soğuk ve sıcak gibi mevsimin getirdiği bu etkilere karşı koruyan, evin en önemli yapısıdır çatı. Özelliklerine, modellerine ve eğimlerine göre farklılık göstermekle beraber bir binanın görüntüsünü estetik açıdan büyük çoğunluğunu çatılar etkiler. Sıfırdan çatı yapımı olmadan önce bilinmesi ve dikkat edilmesi  gereken en önemli kısım eğimdir. Eğimi doğru belirlenmemiş bir çatı, kışın yağmur veya kar suyunun çatıda birikmesi sonucu çatının çökmesi ve suyun evi basması gibi riskler taşımaktadır. Çatı yapımında malzeme de eğim kadar önem taşımaktadır. Bunun sebebi ise büyük ve dayanıklılık gerektiren (fabrika, garaj vb.)  yapılarda betonarme ya da çelik çatı kullanılmaz ise deprem gibi sarsıntılarda çatının çökmesine sebebiyet vermesidir. Genellikle ahşap tercih edilsede yapılacak mekana özel malzeme seçimi ile sıfırdan çatı yapımı daha doğrudur. Çatı yapı malzemesi yani sektördeki adıyla çatı örtüsü seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi çatı örtüsünün, su geçirmiyor olmasıdır. Sonrasında ise dayanıklı, hafif ve estetik bir yapıya sahip olması gelir. Çatı örtüleri de kendi içinde ikiye ayrılır. Bunlar; az parçalı çatı kaplamaları ve çok parçalı çatı kaplamalarıdır. Çok yağış alan ve eğim gerektiren bir iklime sahip çatı yapılacaksa eğer az parçalı çatı kaplama tercih edilmektedir.

Çatı çeşitleri ve özellikleri:

1-Sundurma Çatı: Garaj, kömürlük gibi az açıklığı olan yerlerde tercih edilen maliyeti az yapımı kolay olan tek yüzeyli çatıdır.

2-Kule Çatı: Küçük boyutlu kare ya da daire şekillerindeki yapılarda kullanılan çatıdır.

3-Set Çatı: Yan yan dizilen beşik çatılar, set çatıyı oluşturur. 90 derecelik açı ile yapılır.

4-Kombine (Karma) Çatı: Sundurma çatı yüzeyleri, çatıyı yükseltmemek amacıyla kademeli olarak uygulanır. Amaç ise ışıktan sağlanan faydayı arttırabilmektir.

5-Beşik Çatı: Dikdörtgen şeklindeki yapılardan tercih edilen beşik çatı, çift yüzeylidir ve akıntısı iki yöne dağılır.

6-Fenerli Çatı: Sundurma ve beşik çatının birlikte kullanılmasıyla oluşan çatıdır.

7-Mansard Çatı: Yüksek ve ferah bir ortam oluşturulmak istendiğinde kullanılan en uygun çatı türüdür.

8-Kırma Çatı: Dört yöne eğimi olan ve yağışın 4 yana dağılmasını sağlayan çatı türüdür.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım