Teras Çatı Sistemleri

Teras Çatı Sistemleri

Teras Çatı Sistemleri

           Teras çatı sistemleri, teras çatıların farklı amaç ve şekillerde üstünün kapatılması için uygulanan yöntemlerdir. Binalarda teras çatı kullanımı özellikle ülkemizde yaygındır. Denize yakın Ege ve Akdeniz Bölgelerinde olduğu gibi İstanbul’da da binaların bir kısmının çatısı açık bırakılarak farklı amaçlarla kullanılır. Güneş panelleri, su depoları, çanak antenler için kullanılan teras çatılar bazen kullanım için de düzenlenir.

Ancak teras çatılardaki en büyük sorun hava koşullarına karşı savunmasız olmalarıdır. Özellikle yalıtım uygulaması olmayan teras çatılar bir süre sonra ana binaya zarar vermeye başlarlar. Su sızıntıları ve ısı kayıpları sebebiyle sorun yaşanan binalarda teras çatılar büyük bir problem haline gelir. Bunun için yalıtım uygulaması yanında çeşitli şekillerde terasların üzeri kapatılarak önlem alınması mümkündür. Çoğu binada çatı alanı kapatılmadan, teras çatı olarak teslim edilir. Açık kullanmak veya yükselterek çatı yapmak bina sahiplerine bırakılır. Eğer yalıtım uygulaması yapılmamış ve diğer çatı elemanları da özensiz şekilde inşa edilmişse, birkaç sene sonra çok ciddi sorunlar bina sakinlerinin karşısına çıkacaktır.

Teras çatılarla ilgili olarak bize ulaşan istekler çeşitlidir. Bazen tamamen yükseltilerek kapatılması istenmekte, bazen sadece üstü kapatılarak kenarları açık kalsın denilmektedir. Ayrıca cam oda olarak düzenlenmesi de mümkündür. Açık bir çatınız varsa dilediğiniz malzeme ve modelde düzenleyebilir, hem işlevsel hem de şık bir ortam yaratabilirsiniz.

Teras çatı sistemlerinin en büyük avantajı, malzeme ve model seçeneğinin fazlalığıdır. Cam ile etrafını kapatıp, üstünü shingle veya membran malzeme ile örterek harika bir kış odası elde edebilirsiniz. Veya kısmı yükseltme ile çalışma odası veya depo haline getirebilirsiniz. Hatta tüm çatı alanını değil, sadece belli bir kısmını bu şekilde düzenleyerek size özel bir oda oluşturabilirsiniz. Açık kalan kısımlar için yalıtım uygulayarak hem sorunsuz bir çatı hem de size özel bir alan elde etmiş olursunuz.

Teras çatı sistemleri, normal çatı inşasına göre hem daha ekonomik hem de zevkli bir uygulamadır. Sabit veya hareketli sistemleri tercih etmek size kalmış. Etrafını kapatmak istediğiniz teras çatı alanınızda cam kullanırsanız, sabit veya hareketli cam seçenekleri ile daha fonksiyonel bir ortam sağlarsınız.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım