YÜZME HAVUZU

Yüzme havuzu, sportif veya eğlence amaçlı kullanılan havuzlara verilen genel isimdir. Ortalama insan boyuna uygun derinlikte ve rahatça yüzülebilecek büyüklükte yapılan yüzme havuzları, uygun büyüklükteki tüm yapılarda ve açık alanlarda inşa edilebilir.

Açık veya kapalı alanlarda inşa edilebilen yüzme havuzları, yapılacağı alana ve kullanacak kişi sayısına göre farklı büyüklüklerdedir. 10 m2’den birkaç yüz metrekareye kadar değişik büyüklüklerde inşa edilebilen yüzme havuzlarının yapımında çok çeşitli teknikler ve malzemeler kullanılmaktadır.

Son yıllarda özellikle poliüretan malzemelerle monoblok havuz ismiyle piyasaya çıkan yüzme havuzları ile kısa zamanda ve ekonomik şekilde yüzme havuzu sahibi olmak mümkün hale gelmiştir. 200 m2’ye kadar tek parça olarak üretilebilen bu havuzlar, su yalıtımı konusunda betonarme havuza göre daha dayanıklı olması, kolay uygulanması ve her ebat ve şekilde üretilebilmesi sayesinde, en çok tercih edilen havuz modelleri arasına girmiştir.

Prefabrik havuzlar yanında, daha büyük ve profesyonel amaçlı kullanılacak olanlarda betonarme yöntem de tercih edilir. Betonarme havuzlar tesisat kurulumu, büyüklük ve su basıncına karşı mukavemeti açısından daha avantajlıdır. Büyük havuzlarda su ve elektrik tesisatı daha kapsamlı ve havuz motoru daha büyüktür. Bu yüzden bu tür yüzme havuzu inşasında betonarme havuz tercih edilmektedir.

Ayrıca yüzme havuzu uygulamaları arasında son yıllarda kullanılmaya başlanan çelik konstrüksiyon havuzlar da bulunur.

Yüzme havuzu eğer profesyonel amaçlı kullanılacaksa genellikle dikdörtgen olarak ve daha derin tasarlanır. 1.35 metreden daha yüksek havuzlar, derin havuz olarak adlandırılır. Olimpik ve yarı olimpik yüzme havuzları ise 2 metre derinlik olacak şekilde inşa edilir.

Çocuklar için yapılacak yüzme havuzları daha küçük ve genellikle yuvarlak formlardadır. Ve derinlikleri 50 cm olarak planlanır. Köşeli ve daha derin havuzlar çocuklar için risk oluşturur.

Çok değişik şekil, ebat ve özellikte yapılabilen yüzme havuzları, profesyonel uygulama gerektirir. Deneyimli kadrosu ve kaliteli uygulamaları ile havuz sektörünün aranan isimlerinden olan firmamızın yüzme havuzu projeleri iş sahiplerinden daima tam not almaktadır. Kaliteli, güvenli ve dayanıklı yüzme havuzu yapımı için bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım