Beton izolasyonu, beton yapıların su ve ısının etkisinin bina içine geçişine sebep olan hasarlarının ortadan kaldırılması, betonda görülen mevcut çatlakların kapatılarak büyümesinin önlenmesi ve yalıtımın sağlanmasıdır.

Beton izolasyonunda öncelikle üzerinde durulması gereken konu, beton yüzeydeki çatlakların kapatılması gereğidir. Çünkü bu çatlaklardan giren su zaman içinde çatlağı büyüterek delik haline getirir. Bu delik te betonun yapısı gereği bir süre sonra duvar boyunca uzanmaya ve binaya zarar vermeye başlar. Ayrıca buradan bina içine giren su rutubete ve ısı kayıplarına yol açar. Bu yüzden beton izolasyonu denildiğinde akla ilk olarak beton yapıdaki çatlakların kapatılması gelir.

Beton yüzeylerdeki çatlaklar, esnek ve çatlağı dolduracak özellikle malzemelerin doldurulması ile kapatılır. Ufak sarsıntılar veya suyun etkisi ile oluşan bu çatlaklar silikon ve benzeri içerikte maddelerle doldurularak mukavemeti artırır. Esnek olması sebebiyle yeni bir sarsıntıda eski çatlak tekrar açılmaz ve şişme özelliği sebebiyle çatlaktan tekrar su girişi olmaz.

Yeni nesil beton izolasyonu malzemeleri ile bu tür sorunların çözülmesi hem pratik hem de ekonomiktir. Büyümeye devam eden çatlaklardan binaya su ve hava girişi olması yanında bina iskeletinin zarar görmesi veya olası bir depremde ciddi hasarların hatta can kayıplarının ortaya çıkması muhtemeldir.

Beton izolasyonu malzemeleri aynı zamanda bina içinde görülen çatlamalar veya beton yüzeylerdeki tahribatlarda, ıslak zeminlerin altına, havuz yalıtımlarında da kullanılmaktadır. Su tesisatı sebebiyle beton yapıda görülen tahribat su tesisatı tamir edilse dahi devam eder. Ve bu alanlar zaman içinde daha büyük sorunlara yol açarlar. Beton izolasyonu malzemeleri böyle sorunların görüldüğü bölgelerde de rahatlıkla kullanılabilir. Hem şap altı hem de şap üstü kullanılabilmesi ve sprey veya sürme şeklinde uygulanabilmesi gibi avantajları sebebiyle, beton izolasyonunda devrim yaratan nitelikte ürünlerdir.

Beton izolasyonu yapılmış yüzeylerin üzerine kaplama malzemelerinin döşenmesi, dış cephe mantolaması yapılması veya çatı yalıtım uygulamalarının gerçekleştirilmesinde herhangi bir engel yoktur.

Her türlü beton yapı kaynaklı sorunlarınız ve bu kısımların izolasyonunda yeni nesil yalıtım malzemelerimiz, teknolojik aletlerimiz ve uzman kadromuz ile hizmetinizdeyiz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım