ÇATI YALITIMI NASIL YAPILIR?

ÇATI YALITIMI NASIL YAPILIR?

ÇATI YALITIMI NASIL YAPILIR?

              Çatı yalıtımı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, bu yazımız size fikir verecektir.

Çatı izolasyonu, çatıların su, ses ve ısı kayıpları konusunda korumaya alınmasını sağlayan, binaları yağışların olumsuz etkilerinden ve ısı kayıplarından koruyan, dış dünyanın gürültüsünün bina içine girmesini engelleyen uygulamalara verilen genel isimdir. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarının bina içine girmesini engellemek amacıyla da yalıtım yapılmaktadır. İnşaat işleri içinde değerlendirilen çatı işleri kendine has kuralları ve teknikleri olan bir alandır. Kullanılan malzemeler, gerçekleştirilen uygulamalar, normal inşaat işlerinden daha farklı olduğu için ayrı bir sektör olarak kabul edilir. Çatı işlerinde çalışan firmalar ve ustalar da bu konuda uzmanlaşmış ve sadece çatı işleri yapan kişilerden oluşur.

Çatı yalıtımı nasıl yapılır sorusuna cevap vermek için çatının türüne, binanın yaşına, çatının mevcut durumuna, açık yada kapalı çatı olup olmadığına, bölgenin iklim özelliklerine ve beklenen faydaya bakmak gereklidir. Kışları soğuk geçen ve yüksek yağış alan yerlerde hem su hem de ısı izolasyonu yapılması gerekir.

Klasik çatı izolasyon malzemeleri serilerek uygulanır. Cam yünü veya benzer malzemeler çatı zeminine serilip yapıştırılır. Ancak bunun için çatı yüzeyinin pürüzsüz hale getirilmiş olması gerekir. Çünkü klasik çatı izolasyon malzemelerinin verimli olması için zemine tam olarak yapışması ve hiç hava boşluğu kalmaması şarttır. Ayrıca parçaların bağlantı yerlerinin ve çatı örtüsü ile su dereleriyle olan birleşim yerlerinin hava ve su geçirmeyecek şekilde bütünleştirilmesi gereklidir.

Yeni nesil çatı izolasyon ürünleri ise püskürtülerek veya sürülerek kullanılır. Bunun için de çatı zemininin pürüzsüz ve temiz olması gerekir. Bu ürünlerin uygulanması daha kolaydır ve klasik çatı izolasyon malzemeleri kadar yüksek verimlilik oranlarına sahiptirler. Çatınız için en uygun ürünün kullanılması halinde yapılan yalıtımdan fayda sağlamamak mümkün değildir.

Hangi tür izolasyon yapılacak olursa olsun önemli olan uygulamanın doğru şekilde gerçekleştirilmesidir. Bunun için de iyi bir çatı firması ile çalışmak gerekir. Çatı izolasyonu nasıl yapılır konusunda daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçmenizi rica ederiz.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım