ÇATI KAPLAMA

ÇATI KAPLAMA

ÇATI KAPLAMA

Eğimli çatılarda çatı kaplama uygulamaları yapılmaktadır. Çatı kaplama malzemeleri, farklı tür ve büyüklüklerde imal edilmektedir. Ancak büyüklüklerinin belli standartların üzerinde olmaması sebebiyle suyu sızdırmama özellikleri konusunda sorun yaşanması da mümkündür. Bu yüzden doğru şekilde uygulanması ve konstrüksiyon şekli önemlidir. Büyük çatı kaplama malzemeleri daha az eğimli, küçük olanlar ise daha fazla eğimli çatılarda kullanılır.

Çatı kaplama malzemeleri kiremit, ahşap, çimento esaslı, donatılı levha, metal, bitümlü, polimer, cam ve doğal taş gibi çok çeşitlidir.

Ülkemizde geleneksel anlamda kiremit, ahşap ve metal kaplama malzemeleri ağırlıklı olarak tercih edilir. Ancak mimari tarzın değişmesi sebebiyle farklı malzemelerle de çatı kaplama yapılmaktadır. Kiremit topraktan (kilden) yapılması ve her yerde bulunan bir malzeme olması sebebiyle en sık rastlanan çatı kaplama çeşididir. Ancak kiremit çatı malzemeleri de modellerine göre farklılık gösterir. Artık çok şık ve değişik özellikte kiremitler üretilmekte, kiremit çatı anlayışı görsel olarak farklılaşmaktadır. Kiremit çatı kaplamalarda genellikle ahşap çatı iskeleti oluşturulur.

Metal çatı kaplama malzemeleri farklı metallerden yapılabilmektedir. Metal; işlenmesinin kolay olması, kolay şekil verilebilmesi ve hafif olması sebebiyle tercih edilen bir çatı kaplama türüdür. Aynı zamanda dayanıklı olması sebebiyle de çatılarda sıkça kullanılır. Çinko, kurşun, bakır, alüminyum gibi malzemeler dış koşullara dayanıklılık gösterirler.

Ahşap çatı kaplama ürünleri ise genellikle ahşap tarzla inşa edilen binalarda kullanılmakta olup, ahşap binaların taşıma kapasitesinin fazla olmaması sebebiyle kullanılırlar. Bunun yanında ülkemizde artık farklı tür ve özelliklerde çatı kaplama malzemeleri de kullanılmaya başlanmıştır. Daha teknolojik ve daha dayanıklı materyallerle yapılan bu kaplama malzemeleri de çatıların uzun yıllar sağlıklı şekilde kullanılmalarını sağlar.

İyi bir çatı kaplama ustası her türlü malzeme ile çatı kaplama yapabilendir. Sadece kaplama değil, üzerine çatının oturtulacağı iskeletin doğru şekilde yapılması da iyi bir ustanın elinden gelmelidir.

Firmamızda istihdam edilen çatı ustalarının tamamı meslekte uzun yıllarını geçirmiş ve her türlü çatı kaplama malzemesi ile çalışabilen işinin ehli kişilerdir. Bizim için inşa edilmeyecek, onarılmayacak çatı yoktur.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım