Binalarda su yalıtımı, su sızıntıları ortaya çıktıktan sonra gerçekleştirilebileceği gibi bina mukavemetini güçlendirmek ve ısı kayıplarını önlemek için ortada su sızıntısına bağlı sorun yokken de yapılabilecek bir uygulamadır.

Günümüzde binaların en büyük sorunlarından biri su sebebiyle ortaya çıkan deformasyonlardır. Eğer sudan kaynaklı sorunların sebebi su tesisatı değilse büyük ihtimalle çatı, temel veya bina dış yüzeyinin aldığı yağış veya temel suları böyle bir probleme yol açıyordur. Sorunun nereden kaynaklandığını bulmak, binalarda su yalıtımı uygulamasından önce tespit edilmesi gereken önemli bir konudur. Eğer su sızıntıları su tesisatından kaynaklanıyorsa, öncelikle bu problemin çözülmesi gerekir. Aksi takdirde yapılacak su yalıtım uygulamaları işe yaramayacaktır.

Binalarda su yalıtımı uygulamaları, uygulamanın yapılacağı bölgeye göre farklı malzeme ve tekniklerle gerçekleştirilir. Eğer binanız çatıdan su alıyorsa ve çatı örtünüz yoksa teras çatılar için gerçekleştirilen su yalıtımı yapılır. Eğer çatınızda bir çatı örtüsü varsa, malzemenin türüne göre çatı örtüsü altı ve çatı zeminine yalıtım yapılması gerekir. Ayrıca betonarme yapıdaki deformasyonlar sebebiyle su sızıntıları oluyorsa, öncelikle bunların çözülmesi lazımdır.

Binalarınızın dış yüzeyinin şiddetli yağışlar sebebiyle aldığı suyu emmesi evlerinizin içine kadar suyun girmesine ve duvarlarda rutubete sebep olur. Bu hem rutubetli ortamın sağlığa olumsuz etkileri hem de evinizin değerini düşürmesi açısından önemli bir problemdir.

Binalardaki su sızıntıları ciddi ısı kayıplarına da sebep olur. Bu yüzden binalardaki su sorununu ciddiyetle ele almak ve ivedilikle çözmek gerekir.

Binalarda su yalıtımı yaparken, bu amaçla üretilen çeşitli malzemeler kullanılabilir. Çatı için farklı, dış yüzey ve iç yüzeyler için farklı özellikte olan yalıtım malzemeleri farklı tekniklerle uygulanır. Kesin sonuç ve paranızın karşılığını almak için bu işin ustası kişilerle çalışmak ve tüm detayların elden geçirilmesini istemek en doğrusu olacaktır. Kötü bir uygulama veya ucuz malzemelerle gerçekleştirilen yalıtım kısa süre sonra yeniden sorun çıkarmaya ve yeni sorunlara sebep olur.

Binalarda su yalıtımı konusundaki ihtiyaçlarınız için profesyonel hizmet veren firmamızın uygulamaları hakkında bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım