ÇATI OLUKLARI NASIL TEMİZLENİR

ÇATI OLUKLARI NASIL TEMİZLENİR

ÇATI OLUKLARI NASIL TEMİZLENİR

Çatı olukları nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız, bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Öncelikle bilinmesi gereken husus, çatı oluklarının işin uzmanı kişiler tarafından temizlenmesi gereğidir. Çünkü çatılar binaların en üstünde yer alır. Çatı olukları ise çatıların en uç kısmında bulunur. Bu yüzden çatı okul temizliği hem zor hem de çok tehlikeli bir iştir. Binaların en üstünde ve en ucunda yer alan çatı oluklarının temizliği herkesin yapabileceği ve güvenlik önlemleri alınmadan gerçekleştirilebilecek bir iş değildir.

Diğer yandan yağmur ve kar sularının çatının üstünden akarak bina dışına tahliyesi için çatı olukları hayati önem taşır. Uygun oluk bulunmayan veya olukları tıkanan, kırılan çatılarda yağışlardan kalan suların tahliyesi esnasında binaya su sızıntısı olur. Bu da bir süre sonra rutubete ve ısı kayıplarına yol açar. Bu yüzden çatı oluklarının düzenli olarak kontrol edilmesi ve tıkanıklıkların giderilerek, hasarlı yerlerin onarılması şarttır.

Şimdi çatı olukları nasıl temizlenir konusuna gelelim.

Çatı olukları kapalı ve açık çatı olukları olarak iki farklı şekilde inşa edilir. Eğer çatı olukları açık ise temizlenmesi ve tamiri kapalı olanlara göre biraz daha kolaydır. Tıkanma ihtimali de kapalı oluklara göre daha düşüktür. Bu yüzden genellikle çatılarda açık oluklar tercih edilir. Ayrıca çatı oluklarının suyun akarak binadan tahliye edilmesi için belli bir açıda inşa edilmesi gereklidir. Tahliye borularının belli noktalarına yaprak denilen süzgeçler takılarak tıkanmanın önüne geçilebilir.

Ancak kapalı çatı oluklarındaki sorunların giderilmesi ve tıkanıklıkların temizlenmesi daha detaylı bir iştir. Kapalı olduğu için sorunun nerede olduğu ve neden kaynaklandığını tespit etmek önemlidir. Çok basınçlı su ile bu tür olukların tıkanıklıkların giderilmesi mümkündür. Ancak bu şekilde sorun çözülemezse tıkanıklığın nerden kaynaklandığının tespiti ile o bölgenin sökülerek temizlenmesi ve yeniden montaj yapılması gerekir.

Çatı olukları nasıl temizlenir sorusuna verilecek cevap aslında çok daha detaylı ve teknik bir konudur. Ve bu işin ustaları tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu yüzden işi uzmanına bırakmak en doğrusu olacaktır. Çatı oluk temizliği hizmetlerimiz ile de siz bina sahiplerinin yanındayız.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım