Binaların dış cephe su yalıtımı, genellikle dayanıklı ve dış çevre koşullarına mukavemeti yüksek malzemelerden yapılan duvarların yağmur sularının şiddeti karşısında zaman içinde korozyona uğraması sebebiyle gerçekleştirilmesi gereken bir uygulamadır. Bina dış cepheleri hangi malzeme ile yapılırsa yapılsın (dış cephesi camla kaplı binalar hariç) zaman içinde yağmur sularının olumsuz etkilerine yenik düşerler. Ayrıca çatı saçaklarında meydana gelen tıkanıklık veya hasarlar, bina yüzeyi boyunca uzanan su tahliye borularındaki sorunlar da bina dış cephelerine zarar verebilir. Bu yüzden binalarda dış cephe su yalıtımı uygulaması lükten çok zorunlu bir iştir. Yağmurla birlikte rüzgarın da etkisi ile bina dış cephelerinde suyun etkileri iyice içeriye işlemekte ve evlerin iç duvarlarına kadar yansıyan olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Bina sakinlerinin çok fazla bilmediği konulardan biri de güneş sebebiyle oluşan nem dizfüzyonu etkisidir. Evlerin içindeki mevcut sıcak hava, duvarlardaki soğuk ile etkileşime geçerek terlemeye sebep olur. Özellikle dış cephe duvarı ince örülen veya mukavemeti yüksek olmakla birlikte ince yapıda malzemelerle inşa edilen binalarda, dışarıdaki soğuk hava sebebiyle soğuyan duvarlar içerideki sıcak hava ile etkileşerek terleme ve rutubete yol açarlar. Bu da hem içerideki hava ısısının düşmesine hem de rutubete sebep olur.

Bu tür sorunları yaşamamak için yapılması gereken en pratik uygulama dış cephe su yalıtımıdır. Dış cephe su yalıtımı ile yağmur veya kar sularının soğuk etkisi bina duvarlarına doğrudan etki etmeyeceği için bina ana duvarları dış koşullardan korunmuş olur. Bu hem su sebebiyle bina içine sızıntı olmasının önüne geçer hem de iç duvarlarda terleme ile ortaya çıkacak problemlere engel olur.

Dış cephe su yalıtımı, çok farklı malzemelerle gerçekleştirilebilen bir uygulamadır. Binanızdaki kat sayısı, bulunulan bölgedeki yağış rejimi, kış mevsimi ortalama hava sıcaklıkları gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak ihtiyaca cevap verebilecek türde yalıtım malzemesi uygulaması yapılabilir. Önemli olan profesyonel kişilere işi emanet etmektir. Firmamızın dış cephe su yalıtımı uygulamaları hakkında bilgi almak ve size özel projelerimizi görmek için bizi aramanız yeterli olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım