Duvar su izolasyonu, binaların veya duvarların arkasındaki alandan kaynaklanan su sızıntılarının ortadan kaldırılmasını sağlamaya yönelik bir uygulamadır. Duvar su izolasyonu yağmur veya yüzey suyu sebebiyle yapının çürümesini ve çözülmesini engeller.             

Binaların dış cephesine değen yağmur suyunun bir kısmı yer çekiminin etkisiyle zemine doğru akarak bina yüzeyini terk eder. Bir kısmı hava şartları veya bina içi ısınma sebebiyle buharlaşarak kaybolur. Ancak bir kısmı bina duvarının yapısı sebebiyle duvar üzerinde kalmaya devam eder. Duvarlarda kullanılan sıva veya döşeme malzemesinin, boyanın özelliği gibi sebeplerle boşluklara veya yüzeye yerleşen sular bir süre sonra binanın yapısına zarar vermeye başlar. Dış duvar ile iç yapı arasındaki kısma yerleştirilen izolasyon malzemeleri ise iç kısımda rutubete sebep olur. Diğer yandan içerinin ısısının dış duvara ulaşmasını engellediği için dış duvar uzun süre suya doymuş halde kalır. Bu da bir süre sonra dış duvarda bozulmalara ve deformasyona sebep olur.

Tuğlalarla inşa edilen betonarme yapılarda bina dış duvarının suyu emmesi içerideki tuğlaların bozulmasına sebep olmaktadır. Çünkü tuğla yapısı itibariyle suya uzun süre mukavemet gösterecek nitelikte değildir. Bu tür duvarlarda dıştan giydirme, içten mantolama ve boşluklu beton uygulamaları ile duvar su izolasyonu yapılmaktadır. Ancak bu uygulamada da duvarın döşeme ile birleştiği yerlerde su sızıntıları ve rutubet görülmektedir.

Dolu tuğla, boşluklu beton veya taşla inşa edilen bina duvarlarında da su sebebiyle sorunlar yaşandığı görülmektedir. Diğer inşaat malzemelerine göre daha dayanıklı olsalar da birleşim yerlerindeki sorunlar sebebiyle suyun bina içine kadar girmesi mümkündür.

Yani özellikle şiddetli yağışların görüldüğü şehirlerde hangi tür malzeme ile inşa edilmiş olursa olsun dış cephelerden bina içlerine su sızıntısı ve bu sızıntı sebebiyle rutubet ve enerji kayıpları yaşanmaktadır.

İşte bu tür sorunların yaşanmasının engellenmesi veya mevcut sorunun çözülmesi için yapılması gereken en doğru şey duvar su izolasyonu olacaktır. Firmamızın her türlü yapı için uygun malzemelerle gerçekleştirdiği duvar su izolasyonu uygulamaları ile sıcak ve rutubetsiz bir binada yaşamamanız için hiçbir sebep yok.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım