Havuz izolasyon malzemeleri, gerek havuzların yapım aşamasında gerekse kullanılmaya başlandıktan sonra sorun çıkaran havuzların yalıtımının yapılmasında kullanılan malzemelerin genel adıdır.

Havuz yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu, yapım aşamasında yalıtımının doğru şekilde uygulanmasıdır. Bu sayede havuzların uzun ömürlü olmasının sağlanması yanında kullanım aşamasında karşılaşılabilecek sorunların önüne geçilmiş olur. Hem içten hem de dıştan doğru şekilde ve doğru malzemelerle yapılan havuz yalıtımı uzun yıllar konforlu ve sorunsuz şekilde kullanabileceğiniz havuzlara sahip olmanızı sağlar. Suyun basıncı ve kloru, kullanılan malzemelerin kalitesizliği veya yalıtımın yetersiz olması birleşince çok severek yaptırdığınız ve kullandığınız havuzlarınız kullanılamaz hale gelebilir. Diğer yandan açık havuzlarda sıcak veya soğuk havanın yarattığı olumsuz sonuçlar zaman içinde ciddi bir deformasyona neden olur.

Havuz izolasyon malzemeleri bu anlamda önemli bir yardımcıdır. İçinde çok fazla su bulunan, klor veya deniz tuzu sebebiyle zarar gören, su devri daimi doğru şekilde gerçekleşmeyen, derzleri zaman içinde aşınan  havuzların yaşamalarını sağlayan en önemli şey yalıtım ve bu yalıtımda kullanılan malzemelerin niteliğidir. Havuz yalıtımında doğru detaylandırma, kaliteli malzeme ve doğru uygulama temel teşkil eder.

İşte bu yüzden su basıncına maruz kalacak her noktanın altının reçine bazlı yalıtım malzemesi ile en az 1 mm kalınlığında olacak şekilde tabakalanması gerekir. Uygulama fırça ile yapılıyorsa tek kat asla yeterli olmayacaktır, birkaç kat uygulanması şarttır. Havuzun bu şekilde tabakalanmasının ardından su ile doldurularak kontrol edilmeli ve ancak bundan olumlu sonuç alınırsa kaplama malzemesinin döşenmesine geçilmelidir.

Eğer havuza inşa aşamasında yalıtım yapılacaksa en doğrusu güçlendirilmiş betonla zemininin oluşturulmasıdır. Havuz izolasyon malzemeleri arasında uygulanması gereken en önemli detay güçlendirilmiş beton üzerine havuzun oturtulmasıdır. Bu kısım daha önceden yapılmışsa daha üst katmanlar için yapılacak yalıtım uygulamaları ile de izolasyon uygulaması gerçekleştirilmesi pek ala mümkündür.

Firmamızda her büyülükte ve özellikte havuza yalıtım uygulaması yapılmaktadır. İster inşa aşamasında ister kullanılmakta olan bir havuz olsun, bizim için yalıtımı yapılamayacak havuz yoktur. Siz isteyin, biz yapalım.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım