Sorun yaşadığınız havuzlarınız için havuz izolasyonu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Havuzlar banyo veya diğer ıslak zeminlerin inşaat tekniğinden farklı yapılması gereken özel alanladır. Çünkü içinde devamlı olarak klorlu su bulunan havuzlarda gerek suyun basıncı, gerekse sudaki klor bir süre sonra sorun çıkarmaya başlar. Eğer yapımı aşamasında bazı kurallara uygun davranılmamış ve gerekli şekilde yalıtım yapılmamışsa her havuzunuz bir süre sonra kullanılmaz hale gelebilir.

Eğer yapım aşamasında bir havuzunuz varsa yalıtımın en baştan yapılması en doğrusu olacaktır. Hazır beton kullanılmadan yapılan havuzlar genellikle sorun çıkarırlar. Ancak ister hazır betonla ister farklı bir malzeme ile ana gövde oluşturulmuş olsun, mutlaka geçirmez beton uygulaması yapılması gerekir.

Havuz izolasyonu nasıl yapılır?

              Geçirmez beton uygulaması yapılmış olsun olmasın tüm havuzlarda kaplama malzemesinin altına su geçirmez malzemelerle bir perde uygulamasının gerçekleştirilmesi gerekir. Üzerine kaplama malzemesi seçilirken hem su basıncına dayanıklı hem de çok büyük olmayan fayanslarla çalışılmalıdır. Bu hem su basıncının eşit şekilde fayanslara dağıtılmasını hem de olası bir arıza halinde tamirat kolaylığı sağlayacaktır. Fayanslar arasında yapılacak derzin havuzlar için özel olarak üretilen, suya yüksek dayanıklılık gösteren içerikte olması gerekir. Diğer yandan havuza su giriş ve çıkışları ile havuz penceresinin doğru büyüklükte ve şekilde uygulanması da önemlidir. Bu kısımların da yalıtım ve derz uygulamalarının özenle ve uygun malzeme ile yapılması şarttır. Köşelerin havuzlar için özel olarak üretilen ve köşebentlerle birleştirilmesi ve su geçirmez yapıştırıcılarla yüzeyle bütünleştirilmesi gerekir.

Eğer uzun yıllar sorunsuz bir havuz keyfi yaşamak istiyorsanız ve sürekli problem çıkaran bir havuzla uğraşmak istemiyorsanız havuzlarınızda yalıtım uygulamasını mutlaka yaptırmalısınız. Baştan alınacak önlemler gereksiz masrafların ve istenmeyen sonuçların önüne geçecektir.

Havuz izolasyonu nasıl yapılır, havuz izolasyonunu en iyi hangi firma yapar diye bir arayışınız varsa doğru yerdesiniz demektir. Her türlü yalıtım uygulamaları konusunda uzmanlaşan firmamızın havuz yalıtımları ile güvenli ve sağlam havuzlara kavuşursunuz. Havuz yalıtım uygulamalarımız hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım