Havuz modelleri havuzun kullanım amacına ve büyüklüğüne göre çok çeşitli şekillerde inşa edilmektedir.

Olimpik ve yarı olimpik havuzlar sportif faaliyetler için kullanılmaları sebebiyle dikdörtgen şekilde inşa edilirler. Evlerde, sitelerde, otellerde bulunan yüzme amaçlı havuzlar ise çok değişik şekil ve büyüklüklerde olabilir. Çember, dikdörtgen, kare, oval veya daha farklı geometrik şekillerde inşa edilebilen yüzme havuzları, ayrıca inşasında kullanılan malzemeye göre de farklı şekillerde yapılır ve farklı isimlerle anılırlar.

Son yıllarda özellikle evlerde kullanılan yüzme havuzları için prefabrik malzeme ile üretilen monoblok havuzlar tercih edilmektedir. Panel havuz da denilen bu uygulamalar istenilen büyüklük ve şekilde üretilen yekpare bir havuz gövdesinin, zemine yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. Kare, oval, yuvarlak veya dikdörtgen gibi çeşitli şekillerde üretilebilen panel havuzlar, skimmer ve taşmalı olarak iki farklı özelliktedir.

Çelik, betonarme ve zemin üstü havuzlar da havuz modelleri arasındadır. Bu havuzlar da skimmerli veya taşmalı olarak iki farklı kategoride inşa edilirler. Ayrıca çocuk havuzları ve süs havuzları da havuz modelleri arasında ismi geçen havuz türleridir.

Havuz modelleri havuzun büyüklüğüne göre de değişkenlik gösterir.  Ayrıca bir kısım havuzlarda basamak bulunurken, bazılarında yoktur. Daha büyük havuzlarda daha çok dörtgen şekiller tercih edilmektedir. Hem uygulama kolaylığı hem de yerden tasarruf amacıyla, büyük havuzların kare yada dikdörtgen olması avantaj sağlar. Evlerde kullanılan yüzme havuzları ise dekoratif olması sebebiyle daha yuvarlak formlarda tercih edilmektedir. Aynı şekilde çocuk havuzları da genellikle oval veya yuvarlak olarak inşa edilir.

Havuz modelleri arasında fonksiyonel anlamda herhangi bir fark bulunmaz. Önemli olan havuzun hangi teknikle inşa edildiğidir. Çelik, betonarme veya prefabrik havuz çeşitlerinden hangisinin uygulanacağına iş sahibinin tercihi kadar alanın uygunluğu da etki eder. Kullanım amacına bağlı olarak da şekli ve büyüklüğü değişen havuzlardan hangisinin size en uygun olduğuna, inşaatı yapacak firmanın mühendis ve ustaları ile birlikte karar vermek gerekir.

Havuz yaptırmaya karar verdikten sonra bizim gibi sektörün öncüsü bir firma ile anlaşarak işi onlara bırakmak en doğrusudur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım