Havuz periyodik bakımı, yüzme ve bahçe havuzları için belli aralıklarla gerçekleştirilmesi gereken temizlik ve bakım işleridir. İster olimpik yüzme havuzu olsun, isterse bahçe süs havuzu, tüm havuzların belli aralıklarla bakım ve onarımlarının yapılması, temizlenmesi, hijyenik hale getirilmesi gerekir. Bunun ihmal edilmesi halinde havuz fiziki olarak yıpranacağı gibi bakteri ve yosun çoğalması da görülür.

Havuz periyodik bakımı yapılırken iki şeye dikkat edilmesi gerekir. Havuzdaki suyun kimyasal dengesini sağlamak ve kontrol altında tutmak, ayrıca su tesisatı ve filtrasyon sisteminin bakım ve onarımını gerçekleştirmek.

Havuz periyodik bakımı yapılırken havuz boşaltılır, havuza su sağlayan vanalar kapatılır. Filtreler hem içten hem de dıştan temizlenir. Havuzlardaki filtre sistemleri, yabancı maddeler, kum, partiküller ve benzeri zararlı şeylerin havuzdan uzak tutulmasını sağlar. Havuzun tüm yüzeyi özel kimyasal içeren temizlik ürünleri ile yıkanır ve suyun tahliyesi sağlanır. Özellikle yüzme amaçlı kullanılan havuzlarda suyun hijyenik ve berrak kalması için bu işlemin en geç ayda bir tekrarlanması gerekir.

Havuz bakımının bir diğer aşaması ise havuzda bulunan suyun bazı kimyasal maddelerle insan sağlığına uygun ve zararsız hale getirilmesidir. Bunun için öncelikle havuzda kullanılan suyun pH derecesinin ayarlanması gerekir. İnsan sağlığı ve cildi için en uygun pH değeri 7.0 olandır. Havuz sularına klor katılmak zorunda olduğu için pH oranının kloru işlevsiz hale getirmeyecek oranda tutulması gereklidir. Bu yüzden pH oranının en ideal seviyesi 7.0 ile 7.6 arasıdır. pH ölçümü özel havuzlarda haftada bir, halka açık havuzlarda haftada 2 kere yapılmalıdır.

Havuzlarda klor kullanılmasının sebebi hem ekonomik hem de suda çoğalan zararlı bakterilere karşı en etkili ürün olmasıdır. Uluslararası standartlara göre havuzlarda serbest klor oranı litre başına 1.0 – 3.0 mg’dır.

Bunlar dışında havuzlarda çöktürücü ve yosun önleyici kimyasal maddeler de kullanılmalıdır.

Havuz periyodik bakımı, bu işten anlamayan insanlar tarafından yapılmamalıdır. Yanlış veya eksik uygulama insan sağlığına ciddi zararlar vereceği gibi havuzun hasar görmesine de sebep olacaktır. Havuz periyodik bakımı hizmetleri ile yanınızda olan firmamızın uygulamaları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım