Havuz su yalıtımı, hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın ve hangi büyüklükte olursa olsun her türlü havuz için zaruri bir uygulamadır. Çünkü içinde sürekli su bulunan havuzlarda klorun ve basıncın etkisi ile yüzey kaplama alanlarında zaman içinde deformasyonlar meydana gelir. Bu, suyun kaplama yüzeyinin altına geçmesine ve beton yapının zarar görmesine sebep olur. Bu da zaman içinde hem havuzu kullanılmaz hale getirir hem de çökme gibi ciddi tehlikelere yol açar.

Havuz su yalıtımı çeşitli yöntemlerle ve malzemelerle gerçekleştirilir;

  • Örtülerle yapılan havuz su yalıtımında, kaplama yüzeyinin altına bir veya iki kat bitümlü yalıtım malzemesi serilir ve yüzeye yapıştırılır. Bu malzemeler elastik özellikleri sayesinde çekme ve mukavemet yönünden hayli fonksiyoneldir. Su basıncına ve zemin hareketlerine karşı dayanıklılığı sebebiyle de verimli sonuçların elde edildiği bir uygulama sağlarlar. Bu katın üzerine havuz kaplama malzemesi uygulanarak havuz su yalıtımı gerçekleştirilmiş olur.
  • Yapım aşamasında olan havuzlarda beton blok kısmına geçirimsiz beton uygulaması ile de havuz su yalıtımı gerçekleştirilebilir. 10 cm olarak uygulanan bu özel karışım ile klasik beton yapılarda görülen çatlak ve diğer deformasyonlar olmaz. Su sızıntılarının minimize edildiği geçirimsiz betonlarla yapılan havuz su yalıtımı ile uzun yıllar sorun yaşamadan havuz keyfi mümkündür.
  • Cam yünü özellikli plastik malzemelerle yapılan havuz su yalıtımı uygulamalarında, tüm yüzeyler bu malzeme ile takviye edilerek yüzeyde bir tabaka yaratılmış olur.

Havuz su yalıtımı yapılırken, havuzdaki yatay ve dikey yüklerin, ısı sebebiyle meydana gelen genleşme ve büzüşmelerin, beton geçirimsizliğinin ve su basıncının çok iyi tetkik edilmesi ve buna göre uygulama yapılması gerekir. İçinde tonlarca su barındıran ve zemine de ciddi anlamda yük bindiren havuzların teknik olarak değerlendirilmeden yalıtımının yapılması beklenen sonucu sağlamayacaktır.

Firmamızda her türlü yalıtım uygulaması konusunda hizmet verilmektedir. Su yalıtım uygulamalarında da profesyonel kadro ve yöntemlerimiz ile kalıcı ve kaliteli çözümler üretiyoruz. Havuzunuz için her türlü malzeme ile gerçekleştirdiğimiz yalıtım uygulamaları, uzun yıllar sorunsuzca kullanabileceği havuzlara sahip olmanızı sağlama konusunda garantilidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım