Binalarda görülen fiziki sorunların çözümü için ısı ve su yalıtımı yapılması zorunludur. Çünkü yaşam kalitesini doğrudan etkileyen ısı kayıpları ve su sızıntıları, ihmali halinde hem maddi külfete hem de sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Özellikle su yalıtımının olmaması sebebiyle yaşanan ısı kayıpları hem rutubete hem de bir türlü ısınmayan ortamlara davetiye çıkarırlar.

Devir ekonomi devri olunca yaşanan ve çalışılan alanlarda binanın yapısından kaynaklanan sebeplerle ısı kayıplarının önüne geçmek zorunlu hale gelmektedir. İnşaat esnasındaki yanlış uygulamalar veya ucuz malzeme kullanımı sebebiyle binalarda ısınma ve soğuma konusunda zorluk yaşanır. Özellikle kış aylarında ortam ısısının insan yaşamı ve sağlığı için uygun hale gelmemesi ciddi sağlık sorunlarına yol açacağı gibi verimliliği de düşürür. Bu yüzden gerek bina dış cephelerine gerekse çatı, pencere, tavan ve tabanlara ısı yalıtımı uygulamaları yapılması uzun vadede ekonomik ve verimli sonuçlar sağlar.

Binalardaki ısı kayıplarının bir diğer sebebi olan su problemleri aynı zamanda binanın betonarme yapısında deformasyona sebep olur. Diğer yandan rutubet te oluşturur. Rutubet sağlık yönünden zararlı olduğu gibi bina mukavemetine ve taşıyıcı beton aksama da ciddi zararlar verir. İhmali halinde çok kapsamlı bir uygulama ile çözülebilecek kadar büyüyecek su sızıntısına bağlı sorunlar aynı zamanda maddi anlamda da külfetlidir.

Bu yüzden binalarınızı sağlıklı ve yaşanabilir kılmak için ısı ve su yalıtımı uygulamalarını tam olarak ve zamanında gerçekleştirmeniz gerekir. Isı ve su yalıtımı için piyasada çok sayıda ve farklı işlevlere sahip ürünler bulunur. Bina dış cephesine ve çatıya yapılacak ısı ve su yalıtımı ile hem suya karşı binanızı korumaya alabilir hem de yağışların olumsuz etkilerinden korunmuş olursunuz.

Isı ve su yalıtımı uygulamalarında iyi ve profesyonel bir firma ile çalışmak gerekir. Kaliteli bir uygulama size uzun yıllar ısı ve su sebebiyle sorun çıkarmadan yaşayacağınız alanlar sağlar. İşinin ehli olmayan veya kaliteli malzemelerle çalışmayan kişiler size daha ekonomik tekliflerle gelebilirler. Ancak bu konuda iyi bir araştırma yapmanızı ve kesin çözüm konusundaki alternatifleri değerlendirmenizi öneririz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım