ÇATI RESTORASYON

ÇATI RESTORASYON

ÇATI RESTORASYON

Çatı restorasyonu çatının kısmen veya tamamen yenilenmesi anlamına gelir. Bu bazen zaruri sebeplerle bazen de görsel amaçla gerçekleştirilse de çatı restorasyon işi dikkatle yapılması ve ciddiye alınması gereken bir iştir.

Çatı restorasyon uygulaması için yapılması gereken ilk şey çatının durumunun detaylı bir tespiti ile rapor hazırlanmasıdır. Müşteri ile birlikte gerekli görülen yerlerde yenileme ve onarım işinin gerçekleştirilmesi konusunda fikir birliğine varıldıktan sonra malzemelere ve uygulama şekline karar verilir. Eğer sadece yenileme ve onarım amaçlı bir restorasyon yapılıyorsa mevcut çatının özellikleri ve önceki malzemelerine göre bir seçim yapılır. Ancak çatının tamamen yıkılarak yeniden yapılması veya güzelleştirilmesi amaçlanıyorsa belirlenecek şekil ve malzemeye uygun bir proje hazırlanır.

Çatı restorasyon çalışması hasarlı kısımların yenilenmesi şeklinde yapılacaksa öncelikle tüm çatının detaylı bir incelemesi yapılır. Nerelerin yenilenmesi gerektiği, nasıl yenileneceği, su sızıntısı veya başka sorun yaratan kısımlar varsa bunların ayrıntılı tespiti zorunludur.

Eğer çatının aktarılması gerekiyorsa buna uygun hazırlık yapılması ve çalışmaların bu minvalde başlatılması gerekir. Çatı örtüsü altı yalıtımın, merteklerin, çatı iskeletinin elden geçirilmesi, izolasyonu eskiyen çatının izolasyonunun yenilenmesi, baca diplerinin tamiri ve izolasyonu, tüm birleşim yerlerinin yenilenmesi, çatı dere ve oluklarının yenilenmesi gibi işlerin belli bir sıra ve mantıkla gerçekleştirilmesi şarttır.

            Çatı restorasyon işlemi esnasında yapılacak yenilemeyi mevcut çatının durumu kaldıramayacak halde ise çatının yeniden yapılması gerekir. Çürümüş çatı iskeleti veya mertekleri, yıpranmış çatı altı örtüsü, işlevini yerine getiremez haldeki izolasyon varsa yapılacak işlemlerin bir anlamı kalmayacak, kısa bir süre sonra yeni bir tamir gerekecektir. Bu yüzden gerekli ise çatının yıkılarak yeniden inşa edilmesi en doğrusudur. Ancak eski çatı iskeleti veya izolasyonu sağlam durumda ise sadece gerekli olan yerlerin restorasyonu ile de yetinilebilir. Bu ekonomik olarak iş sahibine külfet yaratmayacaktır.

Çatı restorasyon işlerinizde güvenebileceğiniz ve size sadece ihtiyacınız olan hizmeti verecek, gereksiz masraf çıkarmadan çatınızı yenileyecek firma arayışınız varsa bizimle irtibata geçiniz. Bizim için müşteri memnuniyeti ve sürekliliği paradan çok daha önemlidir.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI


 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım