PERGOLE

PERGOLE

PERGOLE

Pergola veya pergole, Latince saçak anlamına gelmekle birlikte İtalyanca’da “gölgelik” anlamında kullanılmaya başlanmış, daha sonra tüm Dünya’ya bu anlamı ile yayılmıştır. Üstü tamamen veya kısmen açık alanların altına inşa edilen oturma birimlerinin çevresine yapılan, üzerine sarmaşık bitkilerin sarıldığı, çeşitli malzemelerle tasarlanabilen gölgelik alanlara pergole denilmektedir. Üzeri kapalı olarak yapılan ve bitki sarılmasına müsait olmayan kamelyalardan farklı olan pergoleler; teras, balkon, bahçe gibi alanların gölgelik olarak değerlendirilirken aynı zamanda dekoratif değer kazanması için tasarlanan özel mimari alanlardır.

Pergoleler genellikle ahşap veya metal malzemeden yapılmaktadır. Bulunduğu alanın kat yüksekliğini aşmayacak şekilde ve maksimum 240 cm yükseklikte inşa edilebilen pergole, yanları açık, üstüne döşeme plağı ile gölgelik sağlanan alanlar olarak inşa edilmektedir.

Genellikle teras çatı, bahçe ve geniş balkonlarda uygulanan pergole, hem güneş ışınlarından koruma sağlayan bir gölgelik vazifesi görmekte hem de sarmaşık türü bahçe veya saksı bitkilerinin rahatça serpilerek sarılabileceği uygun alanlar yaratmaktadır.

Yaşadıkları yeri güzelleştirmek ve kendilerine özel alanlar yaratmak isteyen zevk sahibi kişiler tarafından yaptırılan pergole, balkonların veya teras çatıların konforlu ve keyifli olmasını sağlar. Uygulanmak istenen alanın mimari özelliğine göre farklı şekillerde tasarlanabilen pergole, özellikle yaz sıcağında açık havada olmak ancak güneşten de korunmak isteyen insanlar için vazgeçilmez yapılardır.

Yapılmak istenen alanın özelliğine göre seçilecek çeşitli malzemelerle inşa edilebilen pergole, ahşap metal veya polyester malzemelerle tasarlanabilir. Üzeri tente kumaşı veya uygun malzemeler ile kapatılabileceği gibi, açılıp kapanabilen veya etrafı camla çevrili kış bahçesi tarzında da uygulanabilmektedir. Pergolenin nasıl olacağı tamamen iş sahibinin zevkine ve isteğine bağlıdır. Yazın sıcaktan, kışın soğuktan koruma amacına yönelik işlevsel farklı pergole tasarımları yapmak ta mümkündür.

Pergole yapımı için üretilen her türlü malzeme ile pergole inşası gerçekleştirilen firmamızın birbirinden şık ve işlevsel pergole projeleri ile siz de teras çatılarınızı, balkonlarınızı, bahçelerinizi güzelleştirerek işlevsel hale getirebilirsiniz. Pergole uygulamalarımız hakkında bilgi almak ve size özel pergole tasarımı yaptırmak için bizimle irtibata geçerek hayalinizdeki pergoleyi anlatmanız yeterli olacaktır.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım