Balkon su yalıtımı, özellikle yağışların çok olduğu İstanbul gibi şehirlerde önem taşır. Aşırı yağışların balkonların içine dolması sebebiyle tahliye borularının yetersiz kalması yüzünden biriken sular balkon betonuna zarar verir. Balkonların bağlı olduğu su tahliye borularının sıklıkla tıkandığı bilinir. Böyle durumlarda da balkonunuzun gideri suyu çekmeyecek ve yine su birikimi yaşanacaktır. İhmali halinde yaşanan yıpranma sebebiyle balkonunuzun çökmesi bile mümkündür.  Bu yüzden yağışın çok olduğu bir şehirde iseniz ve balkonunuzu kapatmadan kullanıyorsanız balkon su yalıtımı yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Balkonlar, bina ile bağlantısı tek noktada olan ve havada asılı bina elemanlarıdır. Üzerine uygulanan fayans ve parmaklıklar sebebiyle de ciddi bir yük taşırlar. Eğer balkonunuzda su sızıntısı sebebiyle bir deformasyon varsa beton yapı zarar görür. Üstündeki yüklerin de etkisi ile bir süre sonra hayati tehlike oluşturacak hale de gelebilir. Bu yüzden balkon su yalıtımı sizi bu sıkıntılardan ve risklerden koruyacak en mantıklı iştir.

Eğer binanızın inşası aşamasında balkon su yalıtımı yaptırma şansınız varsa bunu değerlendirmelisiniz. Çünkü su sızıntısı sebebiyle sorun çıkaran balkonlarda yapılacak su yalıtımı uygulamaları daha zordur ama elbette mümkündür.

İnşaat halinde iken balkonunuzun beton ana gövdesine su sızdırmazlığı sağlayacak özel ürünler serilerek, ana beton gövde ile bütünleşmesi sağlanır. Bu örtünün üzerine yine özel içerikli ve üzerine gelecek kaplama ürünü ile yapışacak beton karışımlı özel bir malzeme uygulanır. Üzerine kaplama malzemesi döşendikten sonra, seramikler arasındaki boşluklar suya dayanıklı özel derzler ile doldurularak seramiklerin birbiri ile yapışması ve bütünleşmesi sağlanmış olur. Bunun yanında balkona su gideri yönüne doğru bir eğim verilmesi de gerekir. Aksi takdirde su birikmelerinin önüne geçilemeyecektir. Son olarak su giderinin bina su tahliye boruları ile bağlantısının sağlam şekilde yapılması ve tıkanmayacak ürünler kullanılması şarttır.

Balkon su yalıtımı, önemli bir detay olarak görülmese de çıkarabileceği sorunlar düşünüldüğünde ihmal edilmemesi gereken bir iştir. Bu yüzden balkonlarınızda doğru yalıtım uygulamaları konusunda uzman olan firmamızın hizmetlerinden faydalanabilir, bu sorununuzdan sonsuza dek kurtulabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım