Çatı izolasyon köpük, çatı yalıtım malzemeleri arasında kolay uygulanabilirliği ve ekonomik olması ile son yıllarda dikkat çeken ve tercih edilen ürünler arasındadır.

Çatılarda su ve ısı yalıtım malzemelerinin kötü işçilik veya kalitesizlik gibi sebeplerle beklenen faydayı sağlamadığı görülmektedir. Bunda yağışların içeriğindeki kimyasal maddelerin ve hava kirliliğinin etkisi olduğu da bir gerçektir. Artık yağan yağmurlar daha fazla zararlı madde içermekte ve kirli hava sebebiyle yalıtım malzemeleri kısa süre içerisinde özelliğini yitirmektedir. Diğer yandan yanlış uygulamalar veya uzun süre bakımsız kalan çatılarda sorunların gittikçe büyümesi ve önceki yalıtımların fonksiyonlarını yerine getirmemesi normaldir.

Mevcut yalıtımın yetersiz kaldığı durumlarda tadilat veya aynı malzeme ile yeniden yaptırmak yerine  çatı izolasyon köpük ile çok daha pratik ve ekonomik şekilde yalıtım sağlanması mümkün olmaktadır. Poliüretan içerikli bu malzeme, hem dış cephe hem de çatı ve teras yalıtımlarında mükemmel sonuçlar yaratmaktadır. Kışın soğuk yazın ise sıcak havanın binaya girmesini engelleyecek şekilde bir perdeleme sağlayan bu malzeme ile enerji tasarrufu sağlamak ve daha kaliteli bir ev hayatı yaşamak mümkündür.

Çatı izolasyon köpük uygulaması için zeminin tamamen temizlenmesi, toz ve rutubetten kurtarılması ve mümkün olduğunca pürüzsüz hale getirilmesi gerekir. Bundan sonra çatı izolasyon köpük istenilen kalınlıkta yüzeye uygulanır. Çatı izolasyon köpük ile çalışılırken ürünün ısıtıcılı hortum yardımı ile tüm yüzeye püskürtmesi yapılmalıdır. Köpük uygulanıp kuruduktan sonra üzerine tekrar şap uygulanmasında hiçbir sakınca yoktur. Eğer üzerinde gezilen bir alan değilse ve kapalı bir çatı bulunmuyorsa koruyucu ultraviyole boya ile boyanabilir veya üzerine beyaz çakıl taşı serilebilir. Bu, çatıyı güneşin zararlı ışınlarından koruyan bir yöntemdir.

Çatı yalıtım yöntemleri arasında sıklıkla tercih edilen, özellikle üzeri açık teras çatılarda kullanılan çatı izolasyon köpük malzeme ile ısı ve su yalıtımı sağlanması ve uzun yıllar verimli şekilde kullanılması mümkündür. Geleneksel yalıtım uygulamalarından beklediği sonucu alamayan veya daha yenilikçi bir ürün kullanmak isteyenler için alternatif olan bu ürün ile çok verimli sonuçlar almak mümkün olmaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım