Havuz bakımı, periyodik olarak yapılması ve aksatılmaması gereken bir iştir. Havuz bakımı, havuzun tüm aksamının elden geçirilmesi kadar kullanılan suyun içeriği, filtre sisteminin temizlenmesi, havuz duvarlarının kireç ve yosunlardan arındırılması gibi komple bir uygulamadır.

Havuzlar çeşitli amaçlarla kullanılan ve içinde çok miktarda su barındıran elemanlardır. Her ne kadar filtreleme ve sirkülasyon sistemleri olsa da durgun sular daima bakteri üretmeye müsaittir. Havuzlarda kullanılan en etkili dezanfektan maddesi klordur. Klor suda yaşayan çok sayıda bakterinin etkisiz hale getirilmesinde etkili bir kimyasaldır. Ancak çok sayıda insan tarafından kullanılan havuzlarda ortaya çıkan bazı bakteri ve mantarlara karşı klor geçici süreli koruma sağlar. Eğer havuz belli periyotlarda boşaltılıp temizlenmezse, bakteri ve mantar enfeksiyonları görülmeye başlayacaktır. Diğer yandan havuz sularında görülen duvarlarda yosun oluşumu ve topaklanmaların ortadan kaldırılması için de düzenli olarak havuz bakımı yapılmalıdır.

Eğer profesyonel veya sosyal amaçlar için herkes tarafından kullanılan bir havuz ise su tetkiklerinin, klorlama ve suyun pH seviyesinin ölçümünün günlük olarak yapılması gerekir. Bu tür havuzlarda en geç 3 günde bir tüm havuzun boşaltılması, havuz duvarlarının özel temizlik ürünleri ile yıkanması ve yeniden temiz su doldurulması, filtrelerinin temizlenmesi, suda yeni klorlama ve pH kontrolünün yapılması şarttır. Ayrıca haftalık ve aylık olarak elektrik ve su tesisatı ile motorun kontrolü yapılmalı, su sızdırmazlığının teyit edilmesi gereklidir.

Havuzda günlük olarak yapılacak su tetkiki sonuçlarının herkesin görebileceği bir yere asılması ve kontrol yapan firma tarafından onaylanması gerekir.

Evlerde özel amaçlı kullanılan havuzların da haftada bir temizlenmesi, suyun pH ve klor seviyesinin dengede tutulması, 15 günde bir suyun boşaltılarak havuz yüzeyinin yıkanması gereklidir. Bunlar dışında tüm havuzların 6 aylık ve yıllık bakımlarının yapılması, havuzun uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılabilmesi için önemli bir uygulamadır.

Havuz bakımı profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır. Suyun tetkiki, klorlama, havuzun boşaltılarak yıkanması, elektrik ve su tesisatının kontrolü, havuzlar hakkında bilgisi olmayan biri tarafından yapılacak iş değildir. Havuz bakımı hizmetleri de veren firmamız garantili uygulamaları ile daima hizmetinizdedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım