ÇATI MEMBRAN

ÇATI MEMBRAN

ÇATI MEMBRAN

Binalarda su ile temas eden bölgelerin yalıtılması amacıyla kullanılan malzemelere membran adı verilir. Yapılan tüm dış yüzeyi genel olarak su ile temasa girer. Yağmur veya karın sebep olduğu suların binalara zarar verdiği bilinir. Ancak bina yüzeylerine düşen sular ya akarak yada kuruyarak kısa süre sonra binayı terk ederler. Ancak binanın üst kısmında yer alan çatılar için aynı şey söz konusu değildir. Çünkü iyi inşa edilmemiş veya çatı kaplaması iyi yapılmamış binalarda yağmur ve kar suları birikerek ciddi sorunlara sebep olur. Membranlar kullanıldıkları yer ve kullanma amacına göre çok sayıda değişik özellikte üretilirler.

Su yalıtımı yapılmamış yüzeylerden binaya giren su, çelik elemanlarda yıpranmaya sebep olur ve zamanla binanın ömrünü kısaltacak sonuçlar doğurur. Teras çatıların performansı ve ömrü su ve ısı yalıtım uygulamalarının kalitesine bağlıdır. Teras çatılarda ısı yalıtımı alta, su yalıtımı üste uygulanır. Ayrıca ısınan havanın yükselmesi sebebiyle yoğuşma ve hava birikmelerini önlemek için betonla ısı yalıtımı arasına buhar kesici bir tabakanın uygulanması gerekir.

Dünya’da su yalıtımı için en çok bitümlü su yalıtım örtüleri uygulanmaktadır. Bu malzeme zaman içinde geliştirilerek çok daha fonksiyonel hale getirilmiştir. İyi bir su yalıtımı için çatı membran uygulamasının doğru yapılması gerekir. Öncelikle uygulama yapılacak çatı kuru olmalı ve toz, toprak, çamur gibi şeylerden temizlenmelidir. Daha sonra zemine bitüm astar uygulanmalıdır. Bu hem yüzeydeki sorunları ortadan kaldırır hem de membran uygulanırken daha iyi yapışmasını sağlar.

Membran malzemesi açılarak yüzeye serilir ve birleşme yerlerinde paylar bırakılarak üst üste gelmesi sağlanır. Ve sadece bu kısımlardan yapıştırılır. Eğer 2.kat membran uygulaması yapılacaksa 1.katmana tamamen yapıştırılmalı ve birleşme yerleri farklı noktalarda oluşturulmalı ve iki katman da aynı yönde uygulanmalıdır.

Çatı membran uygulaması önemli bir işlemdir ve dikkatle uygulanması gerekir. Usulüne uygun yapılmazsa beklenen fayda sağlanmayacaktır. Çatı membran işleri de yapılan firmamızda, her türlü membran malzemesi ile uygulama yapılmaktadır. Çatı membran işlerinizde güvenilir ve kaliteli hizmet almak istiyorsanız bizimle irtibata geçmeniz yeterli.

İstanbul Membran Kaplama Firmaları

Membran kaplama, binaların su ile temas halinde olan kısımlarında izolasyon amacı ile uygulanmaktadır ve firmamız, İstanbul membran kaplama firmaları arasında işini eksiksiz yapan kuruluş olarak öne çıkmaktadır. Farklı kalitelerde çok çeşitli membran türü ve markası bulunmaktadır. Binaların temel perde duvarlarının özellikle toprak dolgunun yapılmasından itibaren yer altı sularına maruz kalması kaçınılmaz bir durumdur. Toprak etrafında yapılan drenaj çalışmaları da yeraltı suyunun tazyikini düşürmede etkili olsa da betonun su geçirmeyen katkılarla hazırlanması da tam bir izolasyonunu sağlamada etkili olmamaktadır. İzolasyonu yapılmamış olan yüzeylerden betonun içine nüfuz eden su, çelik donatıda korozyona neden olmakta, bu durumda binanın kullanım ömrü kısalmaktadır. İstanbul membran kaplama firmaları arasında en profesyonel çözümleri sunan işletmemiz, kaliteli malzemeleri ve kusursuz işçiliği ile tüm binaların izolasyon sorununu çözmektedir.

Yalıtım uygulaması yapılırken çatı, teras, temel, perde gibi alanlarda doğru membran seçilmesi gereklidir. Düz ya da yüzde 5’e kadar eğimli çatıların su izolasyonunda iki kat membran kullanılması, alt kat membranların da cam tülü, ikinci katın polyester donatılı olması gereklidir. Membran türünün tercihinde binanın kullanım şeklinin özelliklerine ve iklim şartlarına göre hareket edilmelidir. Mebramın yapışacağı zeminin kuru ve temiz olması, iyi tutması sağlaması için zemine bir kat sıva astar sürülmesi önemidir. İstanbul membran kaplama firmaları arasında kaliteli uygulaması ile öne çıkan şirketimiz, bu uygulamayı yaparken kusursuzluğu ön planda tutmaktadır.

Membranın tam yapıştırılmasında üstteki mebranın zemine ya da alt membrana değdiği tüm yüzeye eritme işlemi uygulanmaktadır. Membran sıraları, eğim doğrultusunda dik yönde meydana getirilmelidir. Ek yerlerinin ise birbiriyle mümkün olduğunca üst üste gelmemesine özen gösterilmelidir. Mebran uygulamaları, OSB üzerine, döşeme üzerine, beton üzerine, bina sömel beton üzerine, ve bina perde su yalıtımı için yapılmaktadır. Çatı osb üzerine yapılacak olan membran uygulanırken izolasyonun tamamının yapıştırılması önemlidir. OSB üzerine siyah membran kolay yapışmaktadır. Döşeme üzerine yapılacaksa tahtaların temiz olmasına dikkat edilmelidir. Temiz değilse mutlaka temizlenmeli, veya tahtalar sökülerek yenisi ile değiştirilmelidir. İstanbul membran kaplama firmaları arasında araştırma yapılırken bütün bunları dikkat edilmelidir.

 

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım