AHŞAP ÇATI YAPIMI

Ahşap Çatı

Ahşap Çatı

Ahşap çatı hem dekoratif hem de dayanıklı olması ve en önemlisi binalara fazla yük bindirmeyen özelliği ile sıkça tercih edilen bir çatı türüdür. Ahşap çatı yapımı bazı hususlara dikkat edilerek gerçekleştirilmesi gereken ve ustalık isteyen bir uygulamadır.

Öncelikle çatının ahşap malzemeyle inşasına uygun projesi oluşturulur. Projenin binanın yapısı ve bulunduğu bölgenin iklim koşulları da dikkate alınarak hazırlanması en doğrusu olacaktır. Genellikle tercih edilen ahşap çatı modeli dört köşe adı verilendir. Bu çatılarda bina kenarlarının uzunluklarına göre matematiksel bir hesapla çatının orta noktası bulunur. Bu orta noktaya göre taşıyıcı yapının ana mahyaları oturtulur ve direkleri oluşturulur. Çatıya şeklini verecek köşelerin ahşapları da yerleştirilip, dörtgen bir yapı oluşturulduktan sonra atılan direkler ve kirişler arasına ızgaralar çakılır. Izgaraların da tamamlanmasından sonra döşeme olarak belirlenen malzeme ile çatı örtüsü döşenerek ahşap çatı yapımı bitirilir.

Ancak ahşap çatı yapımında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu kullanılacak ahşabın özelliğidir. Genellikle çam ağacından malzeme tercih edilmekle birlikte bölgenin özelliklerine göre dayanıklı başka bir ahşap türü de uygulanabilir. Ahşapların sağlam ve kuru, ebatlarının projeye uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Ahşap çatılar, tahtanın yalıtkan olması sebebiyle tercih edilirler. Yazın sıcağını, kışın soğuğunu daha az geçirirler. Tuğla ve diğer çatı kaplama malzemelerine göre daha dekoratif ve dayanıklıdırlar. Ayrıca binalara yük bindirmemesi sebebiyle de az katlı yapılarda sağlıklı sonuç verirler.

Bulunduğunuz bölge ve binanızın özelliklerinin uygun olması halinde size özel ahşap çatı projeleri geliştirerek uyguluyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz ahşap çatı uygulamalarımızda yüzde yüz başarılı işlere imza attık. Kullandığımız malzeme, size özel projelendirme hizmetimiz, ücretsiz keşif hizmetimiz, işinin uzmanı personelimiz ile sizlere dekoratif ve dayanıklı ahşap çatı projeleri ile hizmet vermekteyiz.

Ahşabın sıcak ve dayanıklı yapısını dekoratif çatı modelleri ile buluşturan firmamızın uygulamaları sizlere de sıcak bir çatı altında yaşama fırsatı sunacaktır. Gelelim, keşif yapalım ve size bir proje hazırlayalım. Ahşap çatı yapımı konusundaki uzmanlık ve hizmetlerimizi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağız.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım