Saç Çatı Fiyatları Neye Göre Değişir ?

         Saç çatı fiyatları, uygulama yapılacak çatı alanının büyüklüğüne ve kullanılacak saç malzemenin özelliğine göre değişir. Piyasada çatı uygulamalarında kullanılacak çok sayıda saç ürün olduğu için saç çatı fiyatları hayli değişkendir.

Sanayinin henüz gelişmeye başladığı yıllarda üretilen saç çatı ürünlerine hala bazı binaların çatılarında rastlamaktayız. Özellikle su sızdırmazlığı, dayanıklılığı ve hafifliği sebebiyle tercih edilen saç çatı örtüleri zaman içinde geliştirilmiştir. İstenilen eğimde ayarlanabilmesi de bir diğer avantajıdır. Eskiden levhalar halinde üretilmesi, kolay uygulanması, nakliyesinin kolay olması ve dayanıklılığı sebebiyle genellikle işletmelerde, köylerde ve zirai yapılarda tercih edilen saç çatı örtülerine artık her türlü binada rastlamak mümkün.

Artık her kalınlıkta ve çeşitli modellerde saç çatı örtülerine rastlıyoruz. İlk versiyonlarında galvaniz saçtan üretilen bu malzeme, zaman içinde geliştirilmiştir. Zamanla paslanması ve korozyona uğraması sebebiyle belli bir süre sonra yenilenmesi gereken eski saç çatı örtülerinin yerine panel kiremit şeklinde üretilen, belli ebatlardaki levhalar kullanılmaktadır. Galvanize edilmiş çeliğin üstü aşınmayı önlemek için çinko fosfat ve akrilikle örtülmekte, son kat olarak püskürtme doğal taş ve polimer akrilik kaplanarak fırınlanmaktadır. Kullanıma hazır hale gelen saç çatı levhaları çatı iskeleti üzerine özel bir teknikle yerleştirilerek sabitlenir.

Yeni nesil saç çatı uygulamalarında, saç levhaların altının yalıtım ürünleri ile kaplanması da mümkündür. Bu sayede ekstra bir işleme gerek kalmadan çatılar için su ve ısı yalıtımı gerçekleştirilir.

Saç çatı uygulamalarında dikkat edilmesi gereken en önemli konu çatı iskeletinin hazırlanmasıdır. Saç levhaların büyüklük ve şekline uygun aralıklarla inşa edilen çatı iskeletinin üzerine monte edilen saç çatılar, dayanıklı ve sorunsuz bir çatı kullanımı sağlayacaktır.

Çatı kaplama örtüleri konusundaki seçeneklerin sayısı hayli fazla olduğu için binanıza en uygun çatı kaplama malzemesinin seçiminde uzman yardımına ihtiyacınız olacaktır. Binanın yaşı, taşıma kapasitesi, çatının kullanım amacı, büyüklüğü, bölgenin yağış ve rüzgar rejimi gibi konulara göre değerlendirme yapılmalı ve en uygun çatı kaplama örtüsü seçilmelidir.

Saç çatı fiyatları ve diğer her türlü çatı uygulaması hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım