ÇATI ISI YALITIMI NASIL YAPILIR

ÇATI ISI YALITIMI NASIL YAPILIR

ÇATI ISI YALITIMI NASIL YAPILIR

            Binalardaki ısı kayıplarının en önemli sebebi, çatıların iyi izole edilmemiş olmasıdır. Yalıtımı iyi yapılmamış bir çatı, kışın sıcak havanın, yazın klimalarla sağlanan soğuk havanın tavandan dışarı çıkmasına ve artan enerji faturalarına sebep olur.

Özellikle kış koşullarının zor geçtiği Türkiye’de, insanların en çok istediği şey işten eve döndükten sonra sıcak bir evde dinlenmektir. Kömürle, elektrikle, doğalgazla ısıtılan evlerin insanların sağlıklı yaşayabileceği kadar ısıtılması ve bu ısının korunması önemlidir. Bu hem huzurlu bir hayat hem de hastalıklardan korunmak için sağlanması gereken asgari bir konfordur. Ancak yaşam şartlarının gün geçtikçe zorlaştığı ve alım gücünün gittikçe azaldığı günümüzde, kabaran enerji giderleri istenen son şeydir. İnsanların yaşamak ve geçinebilmek için zorlandığı büyük şehirlerde ise enerji giderleri çok daha fazladır. Bu yüzden yapılması gereken en akılcı şey, binanın gerekli bölümlerine iyi bir yalıtım uygulamasının sağlanmasıdır.

Isı yalıtımı yapılması gereken en önemli bina bölümü ise çatılardır. Çatılarda yapılan yalıtım uygulamaları ile hem ısı kayıplarının hem de su sızıntılarının önüne geçmek mümkündür. İster teras çatı olsun, ister çatılı bir bina; her binanın yalıtıma ihtiyacı vardır.

Çatı ısı yalıtımı nasıl yapılır? Çatılarda yapılacak yalıtım için öncelikle çatı örtüsünün ve çatı örtüsü altı yalıtımın sağlam olması gerekir. Eğer teras çatı varsa, yapılacak uygulama biraz daha farklı olacaktır.

Çatı yalıtımı yapmak için öncelikle dikkat edilmesi gereken husus su giderlerinin düzenlenmesi ve su tahliyesinin sorunsuz yapılacağı şekilde ayarlanması olmalıdır. Bundan sonra yalıtım uygulamasına geçilir. Çatı yalıtım malzemesi olarak piyasada çeşitli ürünler bulunmaktadır. Bir kısmı sadece ısı veya su yalıtımına uygunken, bazı yeni ürünler su, ısı ve ses yalıtımı imkanını birlikte sunarlar. Çatı yalıtım uygulaması yaptıracaksanız, genellikle tüm bu beklentileri birlikte karşılayan kombine ürünlerin bir arada kullanılması tavsiye edilir.

Çatıdan su tahliyesi sağlayacak kısımların düzenlenmesinden sonra izolasyon malzemesinin uygulamasına geçilir. Belli bir sıra ile ve arada boşluk kalmayacak şekilde uygulanan yalıtım malzemesi ile çatılarınızda ısı kayıplarının yaşanmasını, su ve sesten korunmayı sağlamanız mümkündür.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım