Çatıcılar

         Çatıcılar denildiği zaman aslında çatı ustaları ve firmaları kastedilmektedir. Ama çatıcılar diye isimlendirilen bu mesleğin bu ismi almasının sebebi olan çatılar konusuna değinmeden çatıcılar hakkında bir şeyler söylemek mümkün değildir.

İnsanlık tarihi mağaralarda başlar. Tarım ve hayvancılık ise alet yapmaya başladıktan sonra ortaya çıkmıştır. Avcı toplayıcılıktan yerleşik hayata geçişin en önemli sebebi insanların hayvanları evcilleştirerek sürüler oluşturmaları ve toprağı işlemeyi öğrenmeleri olmuştur. Tarım ve hayvancılık yapmak içinse açık alan yani mağaralardan uzak yerlerde yaşamak gerekmiştir. İşte o günden beri insanlar hayvanlarını korumak, tarlalarına bakmak için barınacakları yerler inşa ederler. Zamana ve coğrafyaya göre değişen malzeme, tarz ve teknikle yapılan bu binaların adına ev denilmesi ise uzun sürmemiştir.

İlkel çağlardan günümüze kadar yaşayan herkes için “ev” en önemli kavram olmuştur. Mülkiyet duygusunun tatmin edilmesi ve güvende yaşamak için kişiye ve ailesine özel olan evler, evlerimiz hayatımızın en önemli alanıdır.

Tarih içinde değişen, gelişen ve şekillenen evlerin inşasında kullanılan malzemelerin çoğalması seçeneklerin artmasını da sağlamıştır. Binlerce farklı tarz ve mimaride yapı, zamanın çeşitli evlerinde inşa edilmiş ve kullanılmıştır.

Ancak tüm bu değişim ve gelişime rağmen değişmeyen bir diğer kavram çatılar olmuştur. Sazdan yapılan bir ev için bile çatıdan söz etmek mümkündür. Neyle ve nasıl yapılmış olursa olsun, barınma ihtiyacını karşılayan her binanın gökyüzünün tüm olumsuzluklarına doğrudan maruz kalan bir alanı vardır; çatılar. Ve çatılar bina inşasından farklı olarak daha fazla bakım, özen ve sağlamlık gerektiren alanlardır.

Soğuktan, yağıştan, sıcaktan, gürültüden ve diğer dış dünya etkilerinden korunmak için inşa ettiğimiz binaların üstüne yer alan ve sorun çıkarmadıkça farkında bile olmadığımız yerler olan çatılar için inşaat işlerinden farklı bir meslek olan çatıcılık ortaya çıkmıştır.

Kısacası barınma ihtiyacının sonucunda icat edilen binalar ile çatıları ayrılmaz iki kavramdır.  Ve eğer bir bina varsa mutlaka çatısı da olacaktır. Bu alan için özel olarak çalışan ve sadece bu alanda deneyim kazana kişilere çatıcılar denilmekte ve inşaat işlerinden ayrı değerlendirilmektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım