ÖRNEK ÇATI USTASI

ÖRNEK ÇATI USTASI

ÖRNEK ÇATI USTASI

              İstanbul gibi deprem kuşağında yer alan ve ciddi deprem riski taşıyan, geçmişinde çok yıkıcı depremlere tanık olmuş bir şehirde, son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerle deprem için çeşitli önlemler alınarak can ve mal kayıplarının önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Bu amaçla depreme dayanıklı konut yapımı zorunlu tutulmakta, bina uygun ise depreme karşı güçlendirme  koşulu getirilmekte, çok eski ve riskli binalar için kentsel dönüşüm öngörülmektedir.

Binaların depreme dayanıklı inşa edilmesi de bina maliyetlerini artırdığı için inşaat kalitesini düşürmektedir. Diğer yandan depreme karşı dayanıklı hale getirilen mevcut binalarda ne yazık ki çatılar daima gözden kaçırılmaktadır.  Her iki halde de binaların en üstü yani çatılar gerek inşaat kalitesi olarak gerekse depreme dayanıklılık konusunda en fazla ihmal edilen alanlardır denilebilir.

Bilindiği gibi Dünyada en fazla ve yıkıcı depremin görüldüğü Japonya’da insanlar deprem olduğunda binanın alt katlarından binadan çıkmak yerine, üst katlara çıkarak çatıya ulaşmaya çalışır. Bu Japonların depreme karşı geliştirdiği akılcı yöntemlerden biridir. Ancak bizdeki mevcut durum ise çatıları en güvensiz yer haline getirmektedir. Halbuki çatıların da depreme karşı hazırlıklı olması olası bir depremde can kayıplarının önüne geçilecek bir yaşam alanı sağlar. Bu yüzden çatılardan kaynaklanan sorunlardan binaların etkilenmemesi veya hasarın giderilmesi için alınması gereken çeşitli tedbirler ve yapılacak uygulamalar yanında depremde sağlam bir yaşam alanı haline getirilmesine de özen gösterilmelidir. Bunun için çatı zemininin ve çatı kaplama altı iskeletinin çelik konstrüksiyon ile oluşturulması, zemindeki kısımların depremden etkilenmeyecek metal levhalarla birleştirilerek bir alan sağlanması yeterli olacaktır. Ayrıca bu uygulama çatı iskeletinin de uzun yıllar sağlam kalmasını sağlar. Diğer yandan çatı zeminine uygulanacak yalıtımın üstüne metal levhalarla bir tabaka yapılması ortalama 50 yıllık bir koruma demektir.

Tüm çatı uygulamaları ve depreme dayanıklı çatı inşası işlerinde kusursuz işlere imza atan bir firma olarak, size ömür boyu sağlam kalırken aynı zamanda can kurtaran vazifesi de görecek bir çatı yapıyoruz. Örnek çatı ustası hizmetlerimiz ile kalitenin farkını yaşayın.

ATAŞEHİR’DE HİZMET VERDİĞİMİZ BÖLGELER

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım