TERAS ÇATI

TERAS ÇATI

TERAS ÇATI

             Bazı binalarda çeşitli sebeplerle teras çatı kullanılır. İklime ve tercihe bağlı olarak teras çatı kullanımı bulunan binalarda en büyük sorun su sızıntılardır. Diğer yandan güneşin zararlı etkilerinin direk olarak bina içine girdiği için sağlığa etkilemektedir. Su depoları bulunan ve güneş enerji panelleri ile sıcak su ihtiyacını gideren binalar, çatılarını genellikle teras çatı olarak kullanmayı tercih ederler. Bunun yanında ısı kayıplarının yaşanmasının en önemli sebeplerinden biri de doğru şekilde düzenlenmemiş ve gerekli yalıtımların yapılmadığı teras çatılardır.

Çatı katlarının teras çatı şeklinde oturma ve yaşama alanı veya binanın çeşitli ihtiyaçlarının karşılandığı bir bölüm olarak kullanılması mümkündür. İklimin ılıman olduğu ve güneşin her mevsim görüldüğü yerlerde güneş enerjisi panelleri için en uygun alan teras çatılardır. Üzeri kapatılmış çatılara da güneş enerjisi paneli yerleştirilebiliyorsa da en sağlıklı olanı teras çatılarda uygulanmasıdır. Bunun dışında su depolarının, uydu antenlerinin konulması için de teras çatılar daha kullanışlıdır. Bazen bina sakinleri sıcak yaz gecelerinde bir alternatif oluşturmak için teras çatı alanlarını kullanırlar. Güzel bir düzenleme ile teras çatılar kullanışlı ve keyifli alanlar haline getirilebilir.

Ancak hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın teras çatılarda gerekli yalıtımların ve düzenlemelerin yapılması gerekir. Dış dünyanın tüm etkilerine açık bulunan teras çatı, su yalıtımı, su tahliye sistemi, ısı ve ses yalıtımı gibi uygulamalar yapıldıktan sonra kullanılırsa, uzun yıllar sorunsuz şekilde bina sakinlerine hizmet verecektir.

Teras çatılarda yapılması gereken en önemli uygulama su ve ısı yalıtımının sağlanmasıdır. Bunun için çok çeşitli ürünler bulunmaktadır. Su yalıtımı yapılan ve ıs kayıplarının önlendiği teras çatıların üzeri kapalı çatılar kadar verimli ve kullanışlı olabileceği unutulmamalıdır. Eğer güneşin zararlı etkilerinden de kurtulmak istenirse çeşitli malzemelerle ultraviyole ışınları binadan uzak tutan ürünler de kullanılabilir. Teras çatı, üzerinde dolaşılan bir alansa buna uygun malzemelerle yalıtımın gerçekleştirilmesi, yüke dayanıklı ürünlerin kullanılması tavsiye edilir.

Binanızda bulunan teras çatı için aklınıza gelecek her türlü uygulama konusunda hizmet vermekteyiz. İsteğinizin ne olduğunu bildirmeniz yeterli. Size mükemmel teras çatılar hazırlamayı garanti ediyoruz.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım