ÇATI YENİLEME

ÇATI YENİLEME

ÇATI YENİLEME

               Çatı yenileme, dış dünyanın iklimsel etkileri ile binaların yıpranma süreçleri sonucu eskiyen, yıpranan ve artık kendinden beklenen fonksiyonları yerine getiremeyen çatıların veya çatı kısımlarının tamamen yeniden yapılması anlamına gelir.

Çatı yenileme işlemi bazen çatıyı değişen mimari tarza uygun hale getirmek, bazen de tüm binada yapılan restorasyon çalışmaları sebebiyle gerçekleştirilebilir. Ancak genellikle inşa malzemeleri çok eskiyen, tamir edilse de yine sorun çıkaracak nitelikteki çatılarda tamamen yenileme işlemi yapılması daha uygun olur. Bazı çatılarda sadece belli bir kısım yıpranır, kalan bölümler kullanılacak haldedir. Böyle çatılarda da sadece eskiyen kısmın yenilenmesi ile sorun çözülebilir. Örneğin çatı iskeleti merteklerden yani ahşaptan oluşan çatılarda merteklerin aşırı yıpranması çatıya çökme tehlikesi yaratıyorsa sadece bu kısmın yenilenmesi ile uzun yıllar daha çatı kullanılmaya devam edilebilir.

               Çatı yenileme iş sahibinin isteğine göre belli kısımların yenilenmesi şeklinde olabileceği gibi mevcut çatının yıkılarak yerine yenisinin yapılması şeklinde de gerçekleştirilebilir. Eğer sadece belli bir alanın yenilenmesi isteniyorsa o kısım için zamana uygun malzemelerle inşaat yapılır. Ancak bu iş yapılırken çatının mevcut ve değiştirilmeyen diğer kısımları ile adaptasyonunun sağlanması gerekir. Örneğin kaplaması kiremit olan bir çatının shingle malzeme ile yenilenmesi isteniyorsa, sadece bu yapılarak iş bitirilmiş olmaz. Kaplama malzemesi döşendikten sonra baca dipleri, çatı olukları, saçaklar, çatı penceresi gibi detayların da elden geçirilmesi ve yeni yapı ile uyumunun sağlanması gereklidir.

Bazı durumlarda mevcut çatıda yapılan uygulamalar zamanın gerisinde kalmıştır. Yeni çıkan bir yalıtım malzemesi veya çatı kaplama sistemi ihtiyaçlara daha fazla cevap vermektedir. Böyle durumlarda da çatının o kısmının tamamen yenilenmesi yapılabilir. Bazı çatılar ne yapılırsa yapılsın istenilen sonuç alınamayacak durumdadır. Böyle çatılarda ise en doğrusu çatının yıkılarak yerine yeniden sıfır bir çatının inşasıdır. İlk başta çok masraflı gibi görünse de gerekli ise sıfırdan bir çatı yapımı uzun vadede çok daha ekonomik olacaktır. Sürekli masraf isteyen eski bir çatı yerine uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanılabilecek yeni bir çatı sizi olası sorunlardan koruyacaktır.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım