ÇATI İZOLASYON MALİYETİ

ÇATI İZOLASYON MALİYETİ

ÇATI İZOLASYON MALİYETİ

           Çatı izolasyon maliyeti, izolasyon yapılacak çatı alanının büyüklüğüne, açık yada kapalı çatı olup olmamasına, ne tür bir izolasyon yapılacağına, hangi malzemenin kullanılacağına göre değişir. Bu yüzden çatı izolasyon maliyeti konusunda sabit bir rakamdan bahsetmek mümkün değildir.

           Çatı izolasyonu; ısı, su, ses ve ultraviyole ışınlara karşı binanın korunması için gerçekleştirilen inşaat uygulamalarıdır. Çatıların teras çatı veya kapalı çatı olarak kullanılmasına göre farklı malzeme ve yöntemlerle çatı yalıtımı yapılır. Teras çatılarda özellikle ısı ve su yalıtımı yapılması gereği hissedilir. Şiddetli yağışların görüldüğü İstanbul’da teras çatılar, en iyi malzemelerle inşa edilmiş binalarda bile bir süre sonra su sızıntısı ve ısı kayıplarına sebep olacak şekilde hasar görür. Su sızıntıları binanın rutubet almasının yanı sıra bina yapısında da deformasyona sebep olur. Su sızıntısı görülen binalarda kışın ısınmak zor ve enerji giderleri yüksektir.

Kapalı çatılarda çatı zeminine ısı yalıtımı yapılmaması halinde ciddi enerji kayıpları sebebiyle yüksek faturalar ödenir. Eğer çatı örtüsü su yalıtımı konusunda yeterli değilse, yağış suları bina zeminine sızarak binanın su almasına sebep olur. Bu sebeple kapalı çatılarda da bina zemininde ısı yalıtımı, çatı örtüsünde ise su yalıtımı konusunda gerekli uygulamalar yapılmış olması, istenmeyen sonuçların engellenmesini sağlayacaktır.

Çatı izolasyon maliyeti aynı zamanda, yalıtım yapılacak çatı alanının büyüklüğüne göre de değişir. Çatı yalıtım malzemeleri m2 birim fiyatı üzerinden hesaplanır. Bu sebeple çatı ne kadar büyükse veya çatı örtüsü ne kadar geniş bir alansa, çatı izolasyon maliyeti de buna göre artacaktır.

Ayrıca su, ısı ve ses yalıtımının aynı zamanda yapılması ile bunların tek tek yapılması arasında maliyet farkı olur. Eğer mümkünse tüm yalıtım uygulamalarının tek seferde yapılması hem daha ekonomik hem de pratik olacaktır. Tek ürünle tam bir izolasyon sağlayan ürünler de bulunmaktadır. Çünkü bir yalıtımın verimliliği genellikle bir diğerinin varlığına ve sağlamlığına bağlıdır. Örneğin ısı yalıtımı, su yalıtımı olmadan çoğu zaman beklenen faydayı sağlamaz. Su sızıntılarının ortaya çıkması halinde, ısı yalıtımının pratikte herhangi bir işlevi kalmayacaktır.

 

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım