ÇATI MALİYETİ

ÇATI MALİYETİ

ÇATI MALİYETİ

          Çatı maliyeti, öncelikle çatının üzerine kurulacağı binanın özelliği ve inşaat yapısı dikkate alınarak değerlendirilir. Bina betonarme ise kaç katlı olduğu, çatı alanı, binanın yaşı ve bölgenin iklim ve yağış özellikleri dikkate alınmalıdır. Çünkü çatıların yapılış amacı binaları dış dünyanın olumsuz etkilerinden korumaktır. Bunlar yağışların sebep olduğu tahribatlar olduğu kadar enerji kayıpları ve güneşin zararlı etkileri de olabilir. Ayrıca kimi bina sahipleri çeşitli sebeplerle çatıların üzerini kapatarak kullanım için alanlar elde etmek isterler. Tüm bu veriler birlikte değerlendirildiğinde çatı maliyeti farklı rakamlarla karşımıza çıkacaktır.

Çatı binayı yağış ve ısı kayıplarından korumak amacıyla yapılacaksa bölgenin iklimine göre bir malzeme seçilmelidir. Çok yağış alan ve kışın karın yağdığı bir bölge ise buna göre hem suya hem de karın ağırlığına dayanacak bir malzeme seçilmelidir. Çünkü hem yağmur hem kar sularının çatı zeminine sızması halinde bina rutubet alarak zarar görür. Ayrıca rutubet ısı kayıplarına da sebep olur. Çok rüzgarlı bir bölgede bulunan binalarda çatıların daha ağır ve mukavemeti yüksek malzemelerle inşa edilmesi gerekir.

Çatı yapımı işlerine yalıtım uygulamaları da girmektedir. Isı, su ve ses yalıtımı için çatıda yapılacak uygulamalar çatı maliyeti rakamına eklenir. Yalıtım için kullanılacak malzemenin türü ve uygulama metrajı da fiyata eklenecektir. Ayrıca su tahliye alanları, su dereleri, saçaklar, bacaların yalıtımı, çatı penceresi istenilen çatılarda bunun fiyatı gibi çok farklı kalemler çatı maliyetine eklenir.

Eğer çatı teras çatı olarak kullanılacaksa teras çatılara özel çatı uygulamaları yapılır. Öncelikle beton zeminin su ve ısı yalıtımı konusunda güçlendirilmesi gerekir. Ayrıca üzerine su deposu, güneş paneli gibi şeyler konulacaksa buna uygun malzemelerin kullanılması ve dayanıklı yalıtım malzemelerinin seçilmesi uygun olacaktır. Teras çatılarda da su tahliye alanları ve su derelerinin düzenli ve sağlam yapılması gerekir.
Ayrıca teras çatılarda belli bir eğimin de gözetilmesi, su birikmelerinin önüne geçecektir.

Çatı işleri çok sayıda farklı uygulamanın bir arada gerçekleştirildiği komplike işlerdir. Bu yüzden çatı maliyeti konusunda net bir rakam çıkarılabilmesi için işin uzmanı bir çatı firması ile görüşmeniz gerekir.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI


 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım