Teras Çatı Yalıtımı

Teras Çatı Yalıtımı

Teras Çatı Yalıtımı

          Teras çatı yalıtımı, teras çatı kullanılan binalar için zaruri bir uygulamadır. Çatı alanını kapatmak istemeyen, farklı amaçlarla kullanan, su deposu veya güneş enerjisi panelleri sebebiyle çatısını açık bırakmak zorunda olan binalar için teras çatı gerekir. Ancak teras çatılar hava koşullarına karşı binaları savunmasız bırakan ve çeşitli sorunlara yol açan özellik taşır.

Teras çatı yalıtımı yapılırken ilk dikkat edilmesi gereken konu, çatıda dolaşılıp dolaşılmadığıdır. Eğer balkon gibi kullanılıyorsa veya terasta yer alan çeşitli şeyler yüzünden sık sık çatıya çıkılması gerekiyorsa, yalıtımın üstüne metal plakaların serilmesi gerekir. Aksi takdirde üzerinde dolaşılması yalıtım ürünlerini deforme edecek ve bir süre sonra işlevsiz hale getirecektir. Bu tür teras çatılar için seçilecek yalıtım ürünleri bu durum dikkate alınarak belirlenmelidir. Son dönemde kullanılmaya başlayan nano-teknolojik yalıtım ürünleri bu  sorunu ortadan kaldırmaktadır. Sürülerek veya sıkılarak uygulanan bu yalıtım malzemeleri, çatı yüzeyindeki boşluklara sızarak tam bir bütünlük sağlarlar. Suyun değmesi halinde çatlaklara dolan bu malzeme şişerek suyun beton yapıda ilerlemesini engeller. Bu tür malzemeler daha pahalı olmakla birlikte oldukça kullanışlı ve verimlidir.

Eğer çatı alanında klasik yalıtım yapılacaksa öncelikte tüm yüzeyin pürüzsüz hale getirilmesi gerekir. Betondaki girinti ve çıkıntılar yalıtımı işlevsiz kılar. Bunun için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Zemin iyice temizlendikten ve düzeltildikten sonra üzerine şap veya benzer bir malzeme atılarak zemin pürüzsüz hale getirilir. Bundan sonra ısı, su ve ses yalıtım malzemeleri uygulanarak yalıtım yapılır. Eğer üzerinde dolaşılan bir teras çatı ise en üste metal plakalar kaplanarak yalıtımın bozulması engellenmiş olur. Bu tür teras çatı yalıtımı yapılırken, yalıtım ürünlerinin serilmesi esnasında zeminle arasında hiç boşluk kalmamasına ve birleşme yerlerinin sağlam yapıştırılmasına dikkat edilmelidir.

Teras çatı yalıtımı deneyimli ellerde hızlı şekilde gerçekleştirilen bir uygulamadır. Bahar aylarından itibaren yapışların sona ermesi ile siz de sorun çıkaran çatınızı korumaya alabilir, daha büyük problemleri engelleyebilirsiniz. İster klasik, ister yeni nesil ürün kullanılsın, teras çatı yalıtımı her zaman olumlu sonuçlar alacağınız bir uygulamadır.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım