ÇATI İZOLASYONU NASIL YAPILIR

ÇATI İZOLASYONU NASIL YAPILIR

ÇATI İZOLASYONU NASIL YAPILIR

Çatı izolasyon uygulamalarında kullanılacak malzemeler çeşitlidir. Bunun yanında her çatı tipi için ayrı çatı izolasyon malzemesi kullanılır. Kullanılan malzemenin kalınlığına göre, ısı iletim ve yalıtımı ile dış ortam sıcaklığı arasındaki bağıntı izolasyonun derecesini belirler.

Üzerinde çatı örtüsü bulunmayan yani kiremit, saç, shingle gibi malzemelerle yükseltilmemiş çatılara soğuk çatı denilir. Bu çatılar dış dünyanın tüm olumsuz etkilerini direk binaya yansıtarak hayat kalitesini düşürürler. Bu tür çatılarda kullanılacak izolasyon malzemesinin daha dayanıklı ve nitelikli olması gerekir. Mineral yün esaslı şilteler kullanılarak yapılan soğuk çatı izolasyon uygulamasında dikkat edilmesi gereken bu tür malzemelerin ağırlığa dayanıklı olmamalarıdır. Bu yüzden eğer çatıda çeşitli sebeplerle yürünmesi gerekiyorsa, yürümek için belli alanların bırakılması gerekir. Ama sürekli kullanılan bir çatı ise şilte şeklinde değil levha şeklinde yalıtım ürünlerinin kullanılması gereklidir. En üste şap uygulanarak izolasyon tamamlanır.

Üzerinde yükseltilmiş çatı bulunan yerlerde ise üzeri alüminyum folyo ile kaplanmış şiltelerin uygulanması gerekir. Folyolu yüzey sıcak tarafa gelecek şekilde yerleştirilir ve kenarlarında bulunan 5’er santimlik tespit paylarından çivilenir veya zımbalanır. Bunun üzerine alçı plaka yada lambri uygulaması yapılarak izolasyon işlemi tamamlanmış olur.

Ayrıca çatı örtüsü altına da çatı izolasyon uygulaması yapılır. Kiremit veya kaplama malzemesi olarak kullanılan örtünün altına, mertek veya çatı iskeletinin üstüne yerleştirilecek izolasyon malzemesi ile çatı örtüsünün altına su geçirmesi engellenmiş olur. Bu örtü tek parça şeklinde serilebileceği gibi, aralarında boşluk kalmayacak şekilde parçalar halinde de uygulanabilir.

Bunların yanında çatıların saçak dipleri ve baca diplerinin de su ve ısı yalıtımına uygun hale getirilmesi gerekir. Saçak diplerinin sağlam şekilde izole edilmemesi halinde sular çatı zemine geçeceğinden, çatıya izolasyonu yapılsa dahi beklenen verim alınamayacaktır. Aynı şey izole edilmeyen baca dipleri için de geçerlidir.

Çatı izolasyon nasıl yapılır diye merak ediyor ve çatınıza yaptıracağınız izolasyon konusunda tereddütler yaşıyorsanız bizi arayarak bilgi alabilir, ücretsiz keşif hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Sektörün en iyisi olan firmamızın izolasyon uygulamalarında da başarılı çalışmaları bulunmaktadır.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım