ÇATI KAPLAMA MALZEMELERİ

ÇATI KAPLAMA MALZEMELERİ

ÇATI KAPLAMA MALZEMELERİ

Çatılarda kullanılan kaplama malzemelerinin esas işlevi binayı yağmur, dolu, rüzgar, kar, fırtına, güneş ve diğer olumsuz hava koşullarından korumaktır. Çatı kaplama malzemeleri; ağırlık, dayanıklılık ve yalıtım özelliklerine göre farklılık gösterir. Fiyatları belirlenirken de bu özelliklere göre değerlendirme yapılır. Bunun yanında çatı kaplama malzemeleri seçilirken bulunulan bölgenin iklim ve coğrafya koşullarına, ayrıca binanın yapı elemanlarının niteliğine bakılmalıdır.

Gelişen sanayi ve hammaddeye kolay ulaşma imkanı sayesinde çatı kaplama malzemeleri çeşitliliği artmıştır. Çatı kaplama malzemesi seçilirken binanın özellikleri yanında, coğrafya ve iklim koşulları, çatı kaplaması ile amaçlanan sonuç ve fiyat unsurları birlikte değerlendirilir.

Çatı kaplama malzemeleri çevre koşullarına dayanıklılıklarına göre kil, beton, bitüm, PVC ve metal esaslı olarak sınıflandırılabilir. Çatı eğiminin yüksek olduğu binalarda kiremit, çimento veya taş elemanlar kullanılabilir. Bunun yanında son yıllarda sıklıkla shingle malzeme ile yapılan çatı kaplamaları görülmektedir. Shingle kaplama, mineral ve fibrocamdan oluşan kumlu bir özellik taşır. Esnek ve hafif olması sebebiyle her türlü çatıya uygulanabilen shingle malzeme ile çatılarda çok daha estetik bir görünüm de sağlanmaktadır. Uygulaması kolay ve her türlü hava şartına dayanıklı shingle malzeme, son yılların gözde çatı kaplama malzemesidir.

Ülkemizde en çok tercih edilen çatı kaplama malzemesi ise akrilik veya kilden yapılan kiremit çatı örtüleridir. Her iki tür kiremit te minimal düzeyde su emme özelliğine sahip olması yanında yalıtkan içeriği ile de kullanışlıdır. Özellikle kilden yapılan kiremitler asırlardır kullanılan bir malzeme olarak, geleneksel mimariden ödün verilmeyen yapılar için vazgeçilmezdir. Akrilik kiremitler ise hafif ve dayanıklı olması ve istenen her renkte üretilmesi gibi avantajlar sağlayan çatı kaplama malzemelerindendir.

Bir kısım çatı kaplamaları ise binanın özelliği gereği metal elemanlardan oluşur. Bazı yapılarda çatının metal kaplama malzemesi ile örtülmesi işlevsellik açısından daha uygundur. Daha uzun ömürlü olan çelik, çinko, titanyum vb malzemelerden yapılan metal çatı kaplama örtüleri ile de yapıların daha dayanıklı ve uzun ömürlü olması sağlanır.

Çatınıza hangi tür çatı kaplama malzemesi uygulanacak olursa olsun, işin usta eller tarafından yapılması uzun yıllar sorunsuz bir çatı kullanımı sağlayacaktır.

HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHEMEN ARA
web tasarım